| anonim_4396 a întrebat:

De ce este poezia importanta in viata noastra?happy
Funda

Răspuns Câştigător
| BiTW a răspuns:

Deoarece este cea mai simplă cale de a-ți descărca sentimentele. Cum în ziua de azi nimeni nu te înțelege, chiar mai mult, atunci când te confrunți cu o problemă ești luat la mișto, eu personal găsesc cel mai bun refugiu în...versuri! Ca orice om, trec prin perioade bune, și mai puțin bune, iar versurile sunt cea mai bună cale de a-mi reaminti de vremurile bune, de momentele copilăriei. Totodată, când traversez o perioadă pozitivă, fiecare privire pe care o trag asupra momentelor descrise în versuri, în care mă confruntam cu probleme pe toate planurile, pe cât de mult mă emoționează, pe atât mă fac mai puternic. Poezia e un hobby pentru mine, poate chiar mai mult de atât, și nu voi regreta niciodată că îmi las fiecare trăire pe hârtie, și nu în mintea altora, pentru care repet, ar putea ajunge subiect de glumă.

De asemenea, îmi place să citesc operele altor scriitori, fiindcă orice poezie are propriul ei mesaj, un mesaj din care garantat ai ceva de învățat.

3 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Pentru ca ne deschide o alta cale, o cale a cugetarii si imaginatiei, o cale catre suflet...atunci cand ne exprimam prim poezie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un mod prin care pot sa imi exprim, scurt, subtil sentimentele.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Pentru ca ne ofera o alta perspectiva asupra vietii, ne dezvolta imaginatia.