| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista diferente de gandire la nivelul societatii? De ce e ceva specific ca 2 fete sa se pupe (pe obraz sau pe gura) sau sa se tina de mana, dar daca 2 baieti fac asta sunt considerati gay? De unde intervine diferenta asta in gandirea oamenilor? De ce o fata e draguta chiar daca are parul scurt sau lung, dar daca un baiat are parul prea mare e constrans sa se tunda? De ce? De ce ii freaca pe altii grija de cat de lung am eu parul? De ce unei fete crete i se spune ca e draguta, dar unui abiat cret i se spune ca are par de fata? Doar fetele-s crete? Sau de ce o fata creata nu primeste niciun repros la adresa parului sau, iar un baiat aude in urma sa comentarii gen "capita", "mot", "tunde-te ba". De ce? De ce e societatea are o agdnire din asta de ****? O femeie care lucreaza pe santier (meserie considerata specifica barbatului) e considerata puternica, dar un baiat care lucreaza ca asistent sau vanzator (meserie considerata specifica femii) e considerat slab, gay sau ami stiu eu ce. De unde toate astea? De ce se fac diferentele astea? Femeile afirma ca sunt discriminate, dar la nivel de gandire al societatii ele sunt avantajate. Pentru o fata mult mai putine chestii sunt tabu fata de cele pentru un baiat. Sunteti de acord? Mai vin cu exemple. La o scoala cu uniforma obligatorie, intr-o zi torida cu 40 de grade Celsius, o fata poate veni intr-o fusta, dar baiatul ce sa faca? El trebuie sa vina in aceeasi pantaloni cu care vine si iarna. Fetele au atat fusta cat si pantaloni, baietii doar pantaloni. Mie asta imi miroase a discriminare, voua? O fata are voie sa aiba parul pana la cur, ins chimb eu am fost msutrat de foarte multe ori pe baza acestui aspect si nu cred sa fii depasit 20 de cm vreodata. Vi se pare normal? De ce fetele au voie cu coada si baietii nu? Jur ca eu ma simt ofensat pe baza chestiei astaia si nu pot invata. Atat timp cat nu ma simt acceptat cu parul pe care-l am nu pot sa ma concentrez. Nu-i normals a existe diferente. Mie parul imi confera incredere, incredere care ma ajuta sa obtin rezultate bune la scoala. De ce scoala refuza sa imia corde privilegiul de a purta parul lung? Poate ca daca m-ar lasa as invata atat de bine incat as ajunge olimpic. Refuza un posibil olimpic doar pentru ca are parul' prea mare? De ce baietii n-au voie cu barba? Profesorii nu-si pot tine ora daca un elev are barba? Cu ce deranjeaza chestia asta? Cresterea barbii e ceva specific pentru baieti la fel cum cresterea sanilor e specifica fetelor. Ar trebui ca fetelor sa li se spuna sa-si extirpeze sanii pentru ca eu ca baiat sa ma simt egal cu ele. Sau, mai simplu, sa ma lase cu barba. Poate modelul meu in viata e nu stiu ce om cu IQ-ul de 200 care are barba. Eu vreau sa fiu ca el si icnep intai prin aspectul fizic. Dar daca nu-s lasat sa arat ca el atunci de ce sa fiu ca el la inteligenta? Ca scoala sa se laude cu mine? De ce scoala sa se foloseasca de mine, iar eu sa fiu amrginalizat de catre aceasta? Credeti-ma, chestiile astea chiar afecteaza psihicul elevului. Eu de cand eram mic eram pus sa ma tund. La 10 ani sa ti se spuna sa te tunzi cand tu vezi fetele cu parul lung crede-ma ti se pare ciudat. Nu intelegi de ce ele au voie si tu nu. Te simti exclus, te simti nedreptatit, si aceasta frustrare pe care o simti nu aduce nimic pozitiv. Acum am 16 ani si ceva, sunt oleaca mai matur si tot sunt afectat. Mi se pare o ipocrizie ieftina pe care o detest.Cand profa de engleza mi-a zis ceva legat de parul meu i-am zis ca "nu conteaza cat de lung am parul, important e cat si cum gandesc." Si ea "Te crezi Florian Pittis? Ce-i chestia asta? Nu-ti convine? Transfera-te". De ce sa ma transfer? Sa dau de alti profi incuiati ca si astia? Anul trecut am avut cea mai mare medie din clasa. Prina sta zic eu ca am dovedit ca e important ce e sub carcasa. Le-am dovedit ca desi am aprul mare pot fi un elev constiioncios. Profesorii chiar ma laudau, erau si sunt mandrii de mine, nu-s genul sa fac probleme, invat, imi vad de treaba mea. Atunci? De ce unei curve nenorocite cu un IQ de 50 i se permit pletele si mie nu? Ea nu a facut nimcis a merite asta, doar a avut norocul sa se nasca cu vagin. Eu am muncit sa demonstrez ca "nu conteaza lung am parul, important e cat si cum gandesc". Si pentru ce? Sa dau de aceleasi ziduri si de aceeasi prosti? Spuneti-mi, gresesc eu? Am eu gandirea de **** sau profii mei? Ne dorim egalitate, dar atat timp cat exista chestiile astea (minore pentru unii, dar pentru mine al naibii de importante) nu cred ca putem excela. Voi daca ati fi profesori v-ati lua de un elev doar pentru ca are parul prea mare sau pentru ca are barba? Sa fim seriosi, ar fi de-a dreptul penibil. Scuzati-ma ca am scris atat. Sper ca macar cineva sa fii citit tot si sa-si expuna parerea. Eu stiu ca nu rezolv nimic prin ceea ce am scris aici, dar macar aflu daca sunt eu ala normal sau ala ciudatu'. Dati-va cu parerea, faceti ce vreti, eu cred ca am terminat.
Ramaneti cu bine si nu va lasati calcati in picioare asa cum ma las eu, aparati-va drepturile si principiile. Nu intotdeauna profesorii au dreptate, dovediti-le astea, nu va lasati ingropati in ****.
Sper ca am ales o categorie potrivita.

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Curlyyy, dacă nu ţi-ai vărsa frustrările (şi) pe fete, care nu au nicio vină că aceeaşi societate le-a impus unele chestii şi le-a interzis altele (tot din motive sexiste şi superficiale), atunci poate chiar ţi-aş da dreptate, fără să am obiecţii, cum am făcut-o aici:

http://www.tpu.ro/......lo-si-imi/

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu am vrut sa acuz fetele, in cazul in care asta s-a inteles, stiu ca nu-i vina lor, doar ca la ele ma deranjeaza ca cer egalitate doar cand au envoie de ea in rest fluiera si trec mai departe.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e bine să generalizezi.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu generalizez. Ar trebui sa se simta doar cele in cauza, crede-ma, sunt iubitor de femei si stiu cat de utile sunt in viata oricui, doar ca ma deranjeaza CELE (nu toate) care sunt ieftina, ca sa zic asa.

| Bacemi a răspuns:

Te inteleg. Si eu am patit chestii similare.
Acele persoane isi simt amenintata autoritatea in ideea ca daca nu suntem la fel ca majoritatea, e o rebeliune.
Acceptarea celuilalt e cea mai importanta virtute pentru mine. De aici vine iubirea adevarata, de aici vine o familie implinita, productivitatea si societatea care evolueaza.
Nu pot intelege de ce se simte cineva ofensat de preferintele fiecaruia, cat timp nu afecteaza la integritatea ta fizica si emotionala.
Oprobiul public pentru mine e cel mai netolerabil aspect al vietii.
Din fericire mai sunt si oameni care apreciaza individul pentru unicitatea lui, pentrul faptul ca isi contureaza o personalitate proprie si pune sub semnul intrebarii orice informatie.
Dar sunt putini astfel de oameni.
De asta gasesc foarte greu sa ma integrez in grupuri si prefer sa ma limitez la nivel de indivizi rasfirati.
Insa stim bine ca altfel evolueaza lucrurile cand conlucreaza macar 3-4 persoane.

| Kaℓi a răspuns:

:)
Am citit tot, si iti dau dreptate :)
Acum astept sa apara o feminista care sa te combata scriind cate nedreptati sunt facute femeilor... cate lucruri le sunt interzise, cum sunt platite mai prost pentru aceeasi munca, cum o femeie cu "palmares" e considerata de societate curva si e blamata, pe cand un barbat e considerat un cuceritor si e admirat/invidiat etc :)
Pana apare feminista aia, trebuie neaparat sa-ti arat la ce m-am gandit cand am citit postarea ta :)
http://adevarul.ro/......index.html

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Scuze, poate sunt eu mai prost, dar nu vad ce treaba are Remus Cernea cu ceea ce am zis euhappy

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te supara! era o gluma... omul e carliontat, par lung, coada, barba... citind ce ai scris, am vizualizat exact personajul happy

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Aha. Daca as avea parul ala cred ca as fi fost exmatriculat de mult. Parul meu nu depaseste 15 cm in momentul de fata, n-am pic de coada, e stil afro.

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Dar asta e un straightism de care sufera si feministele

| Kaℓi a răspuns:

Da, traiesti o mare drama happy
Ce-o sa te faci cand vei da de probleme reale? pentru ca exista si alea, crede-ma.
Dar, e bine ca poti sa-ti exprimi nemultumirile si le poti contura atat de precis, altii sunt doar furiosi si plini de ura, fara un obiect clar!
big grin

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Stiu ca asta e o chestie minora si o sa dau de probleme mult mai mari in viata. Eu nu-s suparat ca ma punea lumea sa ma tund, sunt suparat ca prin prisma unui fapt atat de minor vad adevarata fata a societatii.

| NOBODY a răspuns:

Domnule, dai dovadă de sexism. Păi tu tragi totul în defavoarea bărbatului. Și eu sunt bărbat, dar asta nu impune faptul că femeile au drepturi mai multe ca mine sau nu. Nimeni nu te obligă să asculți ce te îndeamnă să reții cei din jur, deci dacă ai o gândire democrată și libertină, poți trăi într-o societate și cu părul lung, și cu părul creț, și cu barbă, și fără, ori ciudat, ori normal, ai dreptul de a trăi cum vrei, fără a te lăsa influențat de alte păreri. Și din experiența personală îți spun că o persoană trebuie să fie cretină și tâmpă pentru a se lua de un factor atât de neimportant, precum părul. Mă rog, bărbații pe vremuri purtau plete, și nu părul rotit ca o ghiulea în frunte, dar na... astea-s circumstanțele unui secol degenerat.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este foarte normal sa existe diferente la nivelul societatii, pentru ca de-a lungul istoriei se creaza anumite imagini si anumite stereotipuri. Nu voi intra acum in detaliu, de ce se formeaza stereotipurile si de ce nu se poate trai fara ele, insa ideea este ca ele exista si vor exista intotdeauna. De-a lungul istoriei, s-au creat diverse imagini si etichete. Una dintre ele este faptul ca barbatii ingrijiti trebuie sa aiba parul scurt si femeile ingrijite trebuie sa aiba parul lung. Poate nu este chiar asa, in cazul femeilor, cel putin nu in prezent. Insa, de cate ori nu ai auzit pe cineva care sa spuna ca o fata cu parul tuns baieteste este mai putin atractiva decat una cu parul lung? Asta este un exemplu si o urmare a acestor stereotipuri formate de-a lungul timpului. De la bun inceput, parul lung era considerat o trasatura feminina, iar fetele cu parul scurt erau vazute ca niste ciudate. Ei bine asa se intampla si cu baietii, din pacate asa functioneaza societatea si indivizii care o alcatuiesc. Problema nu este asta. Problema este faptul ca niste oameni, care nu au dreptul sa comenteze, comenteaza. Atat timp cat nu este parul lor, nu vad de ce ii deranjeaza. Intr-adevar aici iti dau dreptate. Insa, nici in cazul asta nu prea ai ce sa faci, decat sa taci si sa inghiti. Probabil cei care comenteaza sunt profesorii batrani, care sunt in cel mai bun caz... conservatori. Crede-ma ca asta nu este singura situatie in care vei fi tratat in felul acesta, vei intalni multe altele de genul asta. Dar asa functioneaza societatea.

| RockNbeer a răspuns:

Am patit si eu ceva asemanator, mi-au fost chemati si parintii la scoala, acolo i-am explicat eu cum sta treaba in legatura cu parul meu.
I-am(directoare) spus ca parul meu este foarte important pentru credintele mele religioase si nu ma pot tunde.
M-am dat de gol prin a 12 a cand am avut un mic "incident" cu profa de religie, dar si-asa, ce mai era sa faca, sa ma puna sa ma tund cand deja aveam cea mai lunga pleata din clasa? laughing
Eu iti recomand sa nu le dai atentei, ma refer la profesori, ce-or sa faca?
Or sa-l exmatriculeze pe al' mai destept din clasa doar pentru lungimea parului?
Exista scolii cu elevi care-s certati urat de tot cu apa si tot nu-s exmatriculati, cica n-au conditii...
Cine dracu n-are o butelie si cativa litri de apa.

| LegionarulRoman a răspuns:

Drame existentiale...

| anonim_4396 explică (pentru LegionarulRoman):

Ati inteles gresit. Nu asta-i drama mea ci modul de a gandi al oamenilor care iese la iveala printr-o chestie banala. In fine las-o balta, am sa sterg intrebarea si am sa ma sinucid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog sa scuzati greselile gramaticale, n-am mai stat sa corectez.

Sa fiti iubiti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ai venit pe pamant, "egalitate" nu exista la niciun nivel. Intotdeauna cei care vor face cel mai mult scandal sunt, de fapt, cei cu cele mai multe drepturi. Femeile nu numai ca au mai multe drepturi, avantaje si mijloace decat barbatii dar sunt considerate, in continuare, partea nedreptatita a societatii. De ce? Pentru ca ele asta fac cel mai bine, se plang! Iar barbatii sunt exact opusul. Asa ca oricate rahaturi vom avea de inghitit ca si barbati, ideea de ansamblu va fi tot ca femeile sunt neindreptatite. Acelasi lucru se intampla cu negrii, tiganii, oamenii grasi, etc. Orice categorie de oameni care a fost la un moment dat devaforizata va avea mai multe drepturi, in final. Asta se intampla pentru ca nu stim cand sa ne oprim, ca si societate.

Nu ma intelege gresit, nu ma deranjeaza asta. Drepturile si comportamentul in societate oricum nu conteaza atat de mult in imaginea de ansamblu. Nu esti anormal si observatiile tale sunt corecte. Dar nu le pune atat la suflet, asta nu va schimba nimic, decat te va intrista.

Despre eticheta in societate sunt de acord cu profesorii tai. Iti inteleg supararea doar ca sunt de parere ca oamenii trebuie siliti sa se comporte intr-o anumita maniera in societate. Asta din simplu motiv ca oamenii sunt extrem de idioti si intotdeauna isi vor interpreta gresit libertatile. Libertate inseamna haos. Daca tuturor ni s-ar permite sa ne imbracam cum vrem ar fi cel putin hidos. Incerc sa spun ca, desi tu nu iti doresti asta, felul tau de a te imbraca si de a te purta pot leza valorile individului de langa tine. Si tu ai fi pus intr-o situatie inconfortabila daca un tip dezbracat, manjit cu rahat pe fata, s-ar aseza langa tine in metrou. El nu face decat sa se bucure de libertate iar asa arata ideea lui despre ea. Da, stiu, nu este acelasi lucru cu a avea parul lung si a purta haine "la moda", ofer acest examplu dus la extrem doar ca sa intelegi ca atitudinea ta poate afecta oamenii din jur in mod negativ. Suntem foarte usor de jignit, doar prin atitudine, si tu esti la fel doar ca inca nu intelegi asta. Ideea de eticheta la scoala si in societate nu face decat sa forteze un stil pe care nimeni nu si-l doreste dar cu care ne putem impaca cu totii, fara sa ne agasam unii pe ceilalti prin simpla prezenta. Si tu vrei sa porti parul lung nu pentru ca asta iti place, vrei par lung pentru ca acesta este felul tau de a te rascula impotriva normelor societatii. Si dupa ce ca vrei sa faci asta tot tu esti suparat ca nu ti se permite. E acel dram de ipocrizie pe care il avem toti tinerii.

Despre rautatile pe care si le spun oamenii, e vorba doar mentalitate de turma si educatie. Oamenii cauta tot timpul sa lege relatii, suntem o specie bazata pe socializare. Din acest motiv doi (sau mai multi) indivizi isi vor intarii relatiile dintre ei si vor simti ca fac parte mai mult dintr-un grup facand glume pe seama celor care nu fac parte din acel grup. E perfect normal si, din nou, nu trebuie sa fii afectat de asta. Sunt doar oameni care se poarta ca niste oameni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum altii s-ar simti lezati de parul meu asa pot spune ca ma simt lezat cand vad ultima curva cu niste colanti al naibii de multati care ii reliefeaza bucile de scroafa epileptica. De ea nu se leaga nimeni, de mine se leaga, de ce?
Asta cu mistou-rile sa zic c-o inteleg, fac misto de mine, asta e, nu-mi pasa. Dar sa traim in 2014, intr-o tara democratica si sa se zica: fetele ai vpie cu parul lung, baietii nu, nu ti se pare prea mult? Vin si eu si zic: de ce? Daca in constituie scrie clar ca totui sunt egali indiferent de religie, rasa, SEX cum poate veni cineva cu discriminari clare intre sexe? Cand dau exemplul asta cu fetele toti imi spun "pai da, ea e fata" Asa si? Are un drept in plus (acela de a-si alege dimensiunea parului) doar pentru ca e fata? Sa inteleg ca viata e determinata de noroc, ai norocul de a te anste fata bine, nu ai norocul asta atunci taci si manaca rahatul profesorilor tai. Cam asa functioneaza treaba in Romania. Si nu, nu e cum ai zis. Nu fac asta sa demonstrez ceva, sa fiu impotriva. Mie-mi place sa ma conformez ca sa existe un echilibru. Crede-ma ca de multe ori las de la mine doar pentru a evita conflictele, dar deja m-am saturat sa suport de ani de zile aceeasi gandire de rahat a oamenilor. Eu sunt cret si daca am parul scurt nu-mi sta bine. Am cunoscut multe fete simpatice doar prin prisma parului meu. Daca eu ma tundeam nu mai cunosteam niciuna din acele persoane. Sa zicem ca o fata din asta va deveni sotia mea. Prin aceasta regula tampita eu mi-as putea ratao posibila sotie. Aiurea, nu crezi? Ma rog, ca si tine am dus exemplele la extrem ca sa te fac sa intelegi. Daca ar fi aceleasi reguli pentru femei si barbati atunci m-as conforma, dar cand se fac diferente pe baza niciunui fundament solid, doar pe principiul ca ele-s fete si fete-s fete atunci...e clar in ce tara de **** traim.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce inseamna "buci de scroafa epileptica" dar colantii mulati nu sunt o piesa vestimentara iesita din comun (presupun ca nu exista colanti nemulati, eu nu am vazut). Oricum daca au culoare sau imprimeu nefericite si fata in cauza va fi tinta glumelor nesarate, ba chiar a mai multor glume decat un baiat cu parul lung, asa ca nu inteleg unde bati.

Fetelor le este permis parul lung pentru ca le sta mai bine, nu are treaba cu democratia. La fel cum baietilor le sta mai bine cu parul scurt. Si asta chiar daca exista baieti pe care ii avantajeaza parul lung si fete carora le plac barbatii cu parul lung, dar aici ne referim strict la majoritate. Si mai degraba la majoritatea din institutiile de invatamant, dupa ce termini scoala vei putea purta orice fel de frizura iti doresti.

Da, ai face bine sa intelegi de acum ca viata e determinata de noroc. Ar fi bine ca norocul sa se rezume doar la par sau sex dar, cu putin ghinion, mai tarziu vei avea parte de multi cretini care iti vor fi inferiori din toate punctele de vedere iar tu vei fi cel care va lucra pentru ei. In domeniul in care lucrez am cunoscut o multime de nulitati din orice punct de vedere, printre care si cel moral sau intelectual, care nu au facut nici cel mai mic efort sa obtina ceva in viata si, in pofida acestui fapt, au lumea la picioare. In antiteza cu oameni muncitori si inteligenti care, cu putin ghinion, s-au zbatut o viata intreaga pentru a se alege la sfarsit cu sechele si regrete. Da, din nefericire, viata chiar se rezuma in primul rand la noroc!

Exemplul tau cu fetele si parul cret e gresit din start. Pentru ca baza lui il reprezinta o realitate inventata. Nu ai de unde sa stii ca daca ai fi fost chel toata viata nu ai fi cunoscut o femeie mai deosebita decat vei intalni cu parul scurt sau lung. Daca nu poti trai in universuri paralele si nu poti percepe spatiul si timpul altfel decat oamenii de rand, orice alt tip de realitate e doar o presupunere. Iar tu asta faci. Exemplul meu era exagerat dar nu presupunea modificarea spatiului si a timpului.

Iti inteleg supararea, si mai mult, chiar iti dau dreptate pana la un punct. Problema ta cea mai mare este ca te simti nedreptatit si, in situatia de fata, e perfect normal sa simti asta. Eu ti-am spus doar sa incerci sa nu mai pui atat de mult la suflet. Kaℓi are dreptate, in cativa ani te vei lovi de chestii cu adevarat dramatice si situatii mult mai nedrepte decat ce ti se intampla acum. Vei privi in urma si vei zambi, dar acum nu poti sa percepi altfel situatia in care te afli avand la indemana doar cateva indicii despre lumea din jurul tau. Repet, incearca sa te relaxezi si sa te bucuri de lucrurile pe care le ai acum la indemana. Razvratirea fata de sistem si societate sunt ok dar doar atat timp cat nu le permiti sa-ti cicatrizeze sinele.

| xBlackUndergroundx a răspuns:

"iegzact"

| valerikaa a răspuns:

Scuze, poti scrie mai pe scurt? big grin

| anonim_4396 explică (pentru valerikaa):

Nu prea. Am scris ca sa imi vars frustrarile si as mai fi scirs daca aveam inspiratie si nu era 2 noapteahappy
Nu-i nicio problema daca n-ai citit, nici mie nu imi place sa citesc intrebari asa lungi.

| valerikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inteleg, cateodata nu stii cum sa iti arati ce ai pe sflet.

| anonim_4396 explică (pentru valerikaa):

Mda, e aiurea. Ti-e ciuda cand vezi cum e lumea din jur. Mi-e dor de copilarie, atunci eram prost si nu constientizam nimic. Acum vad totul si constat ca traim in rahat.

| valerikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, si eu am multe probleme si nu stiu cum sa le exprim... mai ales in perioada adolescentei, scoala familia, asazisii "prieteni" atunci cand nu te simti bine in pielea ta.Mai pe scurt traim intr-o societate bolnava

| anonim_4396 explică (pentru valerikaa):

Mda, si eu trec prin aceeasi perioada. E aiurea tare. Totul e mult prea aiurea.

| ioanammaria a răspuns:

Cam asta e lumea in care traim si sincer nu inteleg care e problema tuturor cu parul baietilor, acum nu te poti lupta cu toata lumea si cu nedreptatile care le primesti, mai bine incerci sa accepti aceste lucruri si sa incerci sa nu le mai dai importanta!

| Adrianaa16 a răspuns:

:-(. Multi dintre noi nu suntem acceptati de unii din jurul nostru dintr'un motiv sau altul.
Te sfatuiesc sa nu iti pese de parerea celorlalti. Bucura'te si petrece mult timp cu cei care te accepta asa cum esti.
Ps. Exista persoane, si fete :-D, carora chiar le plac baietii cu parul cret. Mie chiar imi plac persoanele diferite, ciudatii, pentru ca sunt diferita si ciudata.