| Marijuana187 a întrebat:

De ce Marea Neagra e albastra?laughing

15 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Marea Neagra se numeste "neagra" deoarece este o traducere a cuvantului "axaina", dar si pentru ca a fost botezata asa de catre turcii selgiucizi. Deci doar in denumire se zice "MAREA NEAGRA". Nu este neagra. happy

| User a răspuns:

Pentru caci si deoarece pentru ca datorita luminii soarelui s-a decolorat. (Paul27, ora 8 jumate, d. o. s. d. g. [dupa o sclipire de geniu] ).

| Happiness_8100 a răspuns:

S-a decolorat:))

Dar daca o luam stiintific, numele probabil este dat din cauza prezentei multor alge:)
daca te ajuta poti citi aici http://en.wikipedia.org/wiki/Black_sea#Name e in egnleza dar poate te lamuresti:)
Succes:*

| OctinioSlatina a răspuns:

Ca pentru majoritatea denumirilor vechi, nu exista o versiune unica in ceea ce priveste originea atributului "neagra" din denumirea "Marea Neagra" ci mai multe variante general acceptate. Conform wikipedia, termenul ar putea proveni fie de la denumirile stravechi ale punctelor cardinale (negru-nord, rosu-sud, galben-est) fie de la vizibilitatea scazuta in apa, datorata cantitatii mari de alge. Stiu ca intrebarea era pentru fun, dar nu prea am simtul umorului azi sad

| AngoOra a răspuns:

In primul rand nu e albastra ci e transparenta; si este asa pentru ca asa sunt toate apele, toate marile, toate oceanele
dar tu stiai asta big grin aveai doar chef de caterinca tongue

| MsdfdsSeArde a răspuns:

Ca oamenii sa isi ocupe timpul cu intrebarea asta laughing

| 541730 a răspuns:

Fiindca orice mare e albastra, acum ca se numeste marea neagra e alta chestielaughing

| ANoNim_7814 a răspuns:

Pt ca nu e neagrabig grin

| Daysukki a răspuns:

Ca sa intrebe idiotii

| Daysukki a răspuns:

Alta intrebare mai tampita nai? ocupi spatil aici de geaba

| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

De ce Marea Neagra e albastra?laughing buna intrebarelaughing. toate marile, oceanele, raurile... sunt albastre pentru ca se numeste "Marea Neagra" nu inseamna ca este neagra

| androne30 a răspuns:

Pentru ca nu e neagra!

| OnTheTop a răspuns:

Pentru ca apa e albastra si toaata marea negra e plina cu apa. iar apa e albastra. happy funda

| Maddiee a răspuns:

S-a vopsit thinking

| Raluuu a răspuns:

E bruneta! rolling eyes of Doamne, greu!laughing