| andreeaeml1200 a întrebat:

De ce toate adolescentele din generatia asta se iau una dupa alta? Nu mai vad nimic original. Toate se machiaza la fel, au gene lungi, unghii lungi, in acelasi stil au parul(foarte drept si lung), n-am mai vazut de mult timp fete cu parul cret, ondulat. Toate se imbraca la fel. Efectiv toate arata la fel, daca te duci intr-un grup de mai multe tipe de genu, nici nu îti dai seama cine e una si cine e alta.
Nu inteleg ce e asa wow sa arati ca toata lumea, nu devine plictisitor la un moment dat? Nu mai interesant e sa fii original, sa ai un stil propriu?

12 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Buna observatie, chiar am vazut dpdv al machiajului ca folosesc acelasi model, parca sunt trase la xerox laughing
Sper sa te ajute in a fii unica faptul ca ai constientizat asta happy

| RAY a răspuns:

Dar generatia ta era originala? omul a evoluat in grup, majoritatea suntem oite conduse de un lup, asa am evoluat ca specie, rar persoane diferite sa stii

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca sunt ca oile, fara creier.

| dullcat a răspuns:

Fiecare generatie a urmat candva orbeste niste trenduri mai mult sau mai putin stupide, deci ii poti blama pe adolescentii actuali? Eu cred ca nu, deoarece am fost si noi acolo. laughing

Indiferent ce zici, nevoia de originalitate si nevoia de a apartine unor grupuri sau norme sociale existente etc. coexista pentru fiecare dintre noi, nu se poate deloc sa le separi. Diferenta e ca unii le accepta, altii le neaga.

| Hyperion7 a răspuns:

E efectul turmei și,din păcate,nu se întâlnește doar la fete,ci peste tot.
Uite,sa îți dau un exemplu,ce e mai ușor? Sa mănânci fast food sau să îți faci mâncare acasă?
Evident că fast food,fiindcă nu necesita muncă și mult mai rapid îți trece foamea, spre comparație cu mâncarea de casa care e și grea de făcut (pentru unii) și până o faci, durează.Asa și aici, e mult mai simplu sa adopți un stil cunoscut, decât să îți faci un stil propriu, fiindcă nici nu știi de unde sa incepi, necesita efort, timp pierdut.De aia lumea prefera tiparele existente, din comoditate!

| sammie a răspuns:

E " cool ", fata! laughing

| anonim3248 a răspuns:

Este copiată cea mai frumoasă fată de toate celelalte.

| anonim3248 a răspuns:

Așa a fost și acum 30 de ani când apăruse blugii piramidă și erau purtați de fete și băieți între 13 ani și 18 - 19 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că urmează trendurile. Ele consider că dacă urmează trendurile actuale, sunt cool și în pas cu moda. Unora le sta bine, dar altora nu.
Așa cum era prin anii '90 un stil anume, așa și acum.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Eu as spune ca este mai mult o moda stil, cum unii oameni în adolescenta au fost emo și toată treaba pentru cel puțin 80% a fost doar o faza.
Într-adevăr fiecare ar trebui sa aibă un stil unic și sa fie asa cum dorește, dar dacă sunt și în grupuri uneori poți să crezi că ca să fi acceptat trebuie sa te comporți și tu la fel, practic ca să intrii în gratii altora, ceea ce este foarte greșit de altfel.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Suna a frustrare

| Geass1 a răspuns:

Suni puțin a pick me girl. Fiecare face ce vrea și dacă vrei tu să arăți altfel, o poți face liniștită. Ca o posesoare a unui păr ondulat, mă jur că părul drept e cea mai ușoară chestie de întreținut, poate de asta e și dorit happy