| AnaMariii a întrebat:

De ce unele femei nasc copii cu malformatii? Din cauza caror fapte? Voi ati naste un copil cu malformatii? Gandindu-va si pentru viitorul lor

6 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Stiam ca malformatiile se produc din cauza unor mutatii in ADN.Cel putin sper ca am auzit bine la ora de biologie laughing) daca nu, imi pare rau.Dar ca sa fiu sinera, depinde si de cat de grava e malformatia. Daca e sa se nasca fara o mana sau un picior sau chestii minore de genul asta...eu sincer i-as da nastere.Dar sa fie deformat sau picioarele invers sau ce alte minunatii am mai vazut...nu as mai face-o.

| corbulalbrosu a răspuns:

Malformatiile reprezinta accidente genetice care se produc din cauza unor combinari gresite dintre cromozomi in momentul transpunerii in "opera" a informatiei genetice transmise de parinti. Este o intrebare oarecum filozofica care ne poate duce cu gandul la regulile dure aplicate de societatea spartana.

| Drimmero a răspuns:

Cel mai probabil din cauza viciilor pe care le-au avut.

| OoBunnyoO a răspuns:

Fie mutatii in ADN, fie expunerea la anumite substante pe durata perioadei de sarcina (droguri, tutun, alcool, medicamente, mercur, plumb, PCB, virusi - varicela, citomegalovirus, herpes simplex 2, rubeola - precum si bacterii, sifilis sau parasiti, toxoplasmoza, expunerea la radiatii si chiar o dieta insuficienta). Cu cat expunerea la substantele astea este mai mare si cu cat are loc mai devreme pe durata sarcinii, cu atat cresc sansele sa apara malformatii.

Nu as naste niciodata un copil cu malformatii la nivelul creierului sau la nivelul organelor interne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-as naste un copil, mai bine-mi iau un caine.

| GreenVoid a răspuns:

Pana la urma doar o mama stie ce simte cand trebuie sa decida daca sa si dea copilul afara sau nu...