| Zamfir_Cosmin_1995 a întrebat:

De saptamana asta am inceput sa merg si eu la sala. 3 zile pe saptamana mai exact luni miercuri si vineri. luni am tras piept-biceps, miercuri spate triceps iar maine nu stiu ce sa trag. mentionez ca nu vreau sa trag picioare.( merg 10km pe jos zilnic+ 3 km alergare la banda).
imi recomanda cineva un program pentru fiecare zi?

Răspuns Câştigător
| Katczinsky a răspuns:

Prefer sa-ti spun programul meu decat sa copiez unul de pe internet.
Luni - piept si abdomen(partea superioara)
Marti - spate
Miercuri - deltoizi si trapez
Joi - picioare si abdomen(inferior)
Vineri - triceps si biceps
Daca mergi doar 3 zile pe saptamana ar trebui sa le grupezi astfel:
Lunitongueectorali:
-->impins cu bara din orizontal: 3-5 serii
-->impins cu bara din plan inclinat: 3-4 serii / impins cu bara din plan declinat: 3-4 serii
-->fluturari cu ganterele din plan orizontal: 3 serii
-->fluturari cu ganterele din plan inclinat: 3 serii / fluturari cu ganterele din plan declinat: 3 serii

Biceps:
-->flexii cu bara: 3-5 serii
flexii alternative cu ganterele din stand: 3-5 serii
-->flexii cu bara la banca Scott: 3 serii / flexii cu gantera la banca Scott: 3 serii
Triceps:
-->extensii la scripete cu bara V: 3-5 serii
-->extensia antebratului cu gantera deasupra capului: 3-5 serii
extensii la scripete din fandat inainte, pe deasupra capului: 3 serii

Miercuri:
Deltoid
-->extensii laterale cu ganterele: 3-5 serii
-->impins vertical la piept / ceafa cu bara: 3 serii
-->extensii in lateral din aplecat: 3 serii
Spate:
-->tractiuni cu spatele la bara fixa: 3-5 serii
-->tractiuni la scripete fata: 3 serii / -->tractiuni la scripete spate: 3 serii
-->ramat cu fata la helcometru: 3 serii
Gambe:
-->ridicari pe varful unui picior: 6 serii pentru fiecare picior
-->ridicari pe varfuri din aplecat la 90 de grade cu partenerul in spate: 5 serii

Vineri:
Abdomen:
-->crunch: 10 serii
-->ridicarea bazinului la 45 de grade din pozitie orizontala: 5 serii;
-->briceagul: 3 serii;
Coapse:
-->genuflexiuni cu bara pe umeri: 3-5 serii
-->fandari laterale cu bara pe umeri: 3 serii
-->impins la presa oblica: 3 serii
extensii la aparat: 3 serii/ flexii la aparat: 3 serii. Iti urez spor la lucru si sa se vada rezultatele cat mai8 repede.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru fiecare zi? de ce, vrei sa progresezi mai lent?

| Zamfir_Cosmin_1995 explică (pentru Cosmin86):

Deci ce pot sa zic. am luat un kg in greutate in 10 zile. plus ca am evoluat de la 33cm la biceps la 35cm

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zamfir_Cosmin_1995):

Da, pentru ca esti incepator. Toti evoluam la fel de rapid la inceput, stai sa inceapa plafonarea, sa vezi ce fain e cand ai nevoie de 2 ani pentru un amarat de centimetru la brate.

| FReAkAzO1d a răspuns:

Pai fa Abdomen.
Daca mergi 10 km pe jos si mai alergi 3...nu stiu la ce te-ar putea ajuta sincer. Poate te ajuta doar la rezistenta atat.Mai bine ai face si picioare. Daca nu vrei sa alergi pe banda e ok, la sala gasesti o multime de metode si aparate de a-ti lucra picioarele