| TanteMarianne a întrebat:

Deci am 15ani si-s singura din clasa care nu i-a venit ciclul(menstruatia) si nici nu am vreo simptoma ca mi-ar veni in curand(e.x:Scurgeri). Dupa mine nu-s sub-dezvoltata, dar pe bune ca nu stiu care-i treaba.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nici pana la 16 ani nu-ti vine ar trebui sa mergi la un gincolog. Pana la 16 ani e considerat normalitate sa nu-ti vina, deja daca treci si nu e...E ceva ciudat si necesita un control.
Pana atunci buura-te de viata fara ciclu, ca nu pierzi nimic, crede-ma. laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula in cazul majoritatii adolescentelor primul ciclu menstrual urmat de prima menstruatie apare ntre 12 si 14 ani. Unor fete este posibil ca sa li se inceapa sa aiba menstruatie mai devreme chiar de pe la varsta de 9 ani. In cazul altor fete s-ar putea sa nu aiba prima menstruatie pana spre varsta de 16 sau chiar 17 ani. Chiar daca adolescenta are 16 ani sau chiar mai mult pana spre 17 ani si inca nu are ciclu menstrual, nu trebuie sa devina ingrijorata. Se poate datora unor motive de natura genetica fiind poate asa este din familie si ciclul menstrual poate veni tarziu, spre 17 ani. In acelasi timp, s-a constatat ca adolescentele care practica un sport intr-un mod intensiv, efortul depus, stresul, etc. poate explica ciclul menstrual tardiv. Iar daca are si tulburari de alimentatie, atunci se poate astepta ca menstruatia sa se produca cu intarziere. In astfel de cazuri cat si in cazul tau este indicat sa fii consultata de catre un medic endocrinolog si pe urma si de medicul ginecolog. Multa sanatate!

| YouAreTheBestCutie a răspuns:

Ti as recomanda sa mergi sa ti faca niste analize daca nu esti sub-dezvoltata sau ceva de genul..nu ai de ce sa te temi, 1 din 10 adolescenti cu varsta cuprinsa intre 13-18 ani nu le vine la timp, ba chiar normal ar fi sa ti vina la 14, 15 ani doar,dar din pacate copii din ziua de azi sunt unflati cu E-uri si sunt si alti factori care influiesteaza asta, nu poti face nimic sa ti vina mia repede, doar asteapta, crede ma ca nu s cele mai usoare dureri de suportat, esti una din multe fete care e norocoasa

| DREAMS92 a răspuns:

Bucura te inca de copilarie!