| anonim_4396 a întrebat:

Deci azi la examen am avut urmatoarea cerinta:
Transcrie fiecare propozitie din fraza urmatoare precizand felul subordonatei :"Vom selecta trei texte finaliste care vor fi publicate pe site pentru a puteai fi comentate de voi"
Eu am scris " care...voi" ca ar fi atributiva. Unii, de fapt multi mi-au spus ca de la " pentru...voi" este sub de scop.Asa-i? (fiindca nu cred ca ala ar fi un verb predicativ)

Si la inca unul unde trebuia sa mentionam doua trasaturi ale genului epic. Daca am scris doar ca autorul isi exprima in mod indirect...si aici poezia...prin intermediul actiunii si al pers, iar lexicul este dominat de verbe si adverbe asta fara sa dau exemple imi va scadea?(se puncteaza cu 6p)

4 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
La prima cerinta raspunsul este atributiva.
La a doua chestiune vei primi probabil 3p, dar depinde cine iti corecteaza. Unii considera ca si faza cu lexicul constituie o trasatura a genului epic, dar tine de detaliu, nu e fundamentala...
Oricum 3 puncte in minus nu inseamna mare lucru. Succes si la matematica!

| Diiaanna a răspuns:

Este corect raspunsul tau, este propozitie subordonata atributiva.
Iar la a 2a nu stiu daca se va puncta afirmatia cu "lexicul.".

| Zoey112 a răspuns:

Nu, e corect cum ai zis tu
nu cred ca o sa iti scada mult, mie mi se pare corect

| BatteryGr3id a răspuns:

La genul epic trebuea sa pui ca are dialog si personaj principall