| fetitzadulke26 a întrebat:

Fraza : Vom selecta trei texte finaliste care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi. Are 2 sau 3 propozitii? Eu am scris la examen ca sunt 3, principala,atributiva si completiva de scop? Dar am auzit ca ar fi doar doua propozitii.

Răspuns Câştigător
| teodora24 a răspuns:

BUNA! Nu este adevarat, sunt doar doua propozitii pentru ca ''pentru a fi comentate'' nu se ia predicat pentru ca e la infinitv.Eu asa am luat.Sunt decat 2 propozitii:pp si at.
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes la examenul la mate!

8 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Desi eu as fi scris la fel ca tine din neatentie ultima prop nu are predicat deeci nu este o prop

| SebylVane1890 a răspuns:

Nu sunt decat 2. "a putea fi" nu poate fi predicat vb.Sunt decat 2 propozitii.

| Behindyou a răspuns:

Nu ii bine. A treia nu e circumstantiala de scop. Acolo nu aveai predicat, era doar un verb la infinitiv.

| fetitzadulke26 explică:

Si nu stie cineva, daca am scris raspunsul corect, adica atributiva dar am scris si ceva in plus, adica am mai scris si completiva de scop, oare primesc punctajul maxim?

| Andres2013 a răspuns:

Principala nu e subordonata, eu am scris Atributiva si de scop.

| fetitzadulke26 explică (pentru Andres2013):

Stiu ca principala nu este subordonatalaughing))si eu am scris la fel

| Yoyoss a răspuns:

Si a 2a propozitie era atributiva?