| Anonim134 a întrebat:

Deci intr``un romb abcd, masusa lui a de 45 de grade, si ab =12cm? am de aflat niste distanta. in fine stiu cum. dar trebuie sa aflu si jumatate din o diagonala? cum sa fac?
funda

4 răspunsuri:
| Mircik a răspuns:

Scrie problema toata, sa intelegem si noi ceva...

| Anonim134 explică (pentru Mircik):

Deci problema e asa. abcd=romb, ab=12, ap perpendicular pe abc, masura lui a=45grade, ap= 12 cm. sa se afle distanta de la p la bc si distanta de la p la bd.

asta e problema de la intrebarea anterioara

| AnaMaria9365 a răspuns:

Diagonala in romb este si bisectoarea unghiului din care pornesc deci afla unghiul apoi afli diagonala cu o functie trigonometrica
sin
cos
tg
ctg tongue

| BiaBiencuzza a răspuns:

Intr-un rombn diagonalele se injumatatesc nu pot sa te ajut ca nu am destule date tongue