| Ruxiii a întrebat:

Care ma ajutati cu o problema la mate? Dau FUNDA!

In trapezul dreptunghic ABCD, baza mare AB = 50 cm, latura oblica BC=40 cm, iar diagonala AC=30cm.Sa se afle perimetrul trapezului.

Stiu sa aflu perimetrul trapezului, dar ca sa'l aflu imi mai trebuie 2 laturi.Si nu stiu cum sa le aflu.Va rog AJUTATI'MA! big grin

Răspuns Câştigător
| retouchan a răspuns:

Auzi. tu ai de facut temele de vacanta la mate.si nu ti le-ai facut.si acum te`o apucat harnicia?

Hai frate lasa`ne.ai mai pus inca o mie de intrebari de mate. fa-ti`le singur. daca nu ai fost in stare 3 luni de zile sa ti le faci.hai pa!

2 răspunsuri:
| Sunshinee a răspuns:

Simplu happy tragi inaltimea din C pe AB. Triunghiul ABC e dreptunghic (laturi 30, 40, 50, deci numere pitagoreice; daca vrei sa te convingi, foloseste reciproca teoremei lui pitagora). Deci ABC dreptunghic in C, C e inaltime pe AB. Afli aria lui ABC (cateta ori cateta supra 2), apoi o afli cu baza ori inaltimea supra 2, in cazul tau inaltimea din C ori AB supra 2, aria o stii deci afli inaltimea. Stii inaltimea, ea e egala cu latura AD. Deci iti mai ramane o latura. Sa presupunem ca notezi perpendiculara pe AB cu E. Triunghiul CEB e dreptunghic, stii laturile CE si BC, folosesti Pitagora si afli EB. Scazi din AB EB si iti ramane AE, care e egala cu DC. Si gata! Sper ca nu te-am bagat mai mult in ceata. Da-mi un mesaj daca mai ai neclaritati (: Spor!

| rebecutza15 a răspuns:

Te ajut eu
baga id meu in lista
rbk_rbd_2008