| LoveForShania a întrebat:

Deci stau in banca cu o asa-zisa prietena, si ma cam dispera ca mereu copiaza de la mine.La teste,exercitii,tot. Faza e ca nu ma pot muta,n-am unde si cu cine, asta e exclus.As vrea sa-i spun mai frumos sa nu mai copieze atata,dar nu stiu, n-as vrea sa sune ceva gen " nu te mai uita tu atata la mine "! laughing)

Stiu ca e penibila intrebarea.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ai putea incepe cu-n compliment "Stii, eu cred ca tu esti suficient de inteligenta pentru a-ti face temele si singura fara sa fii nevoita sa le copiezi de la mine, plus ca te-ar ajuta mai mult, mie nu-mi prea place cand copiezi de la mine." Sau ceva in genul. E important sa incepi replica cu "Eu cred" deoarece daca incepi cu "tu" se va simtii amenintata, si nu va mai sta sa asculte ce vei zice mai departe.
Succes!

4 răspunsuri:
| Psychic a răspuns:

E problema ei daca se inspira de la tine.
Tu vezi mai departe de invatatura.Si ce a spus Adri05 e bun, daca vrei sa o ajuti.

| LoveForShania explică (pentru Psychic):

Nu se inspira de la mine.
Copiaza tot.
De la inceputul lucrarii pana la sfarsit sta cu ochii-n foaia mea, si nu mi se pare normal ca eu sa tocesc acasa, iar ea sa vina si sa ia 10 fara sa invete nimic si pe meritul meu.

Si nu-i pot spune '' vezi-ti de treaba ta '' sau ceva de genul pentru ca s-ar supara.

| Psychic a răspuns (pentru LoveForShania):

Trebuie sa-i explici ca daca face asta, media 10 (de ex.) la terminarea studiilor e o medie frumoasa dar nu o va ajuta pe mai departe in viata, nici la facultate, nici in rest.Sau pune altfel problema: ii spui ca poate intr-o zi o sa va mute profesorii din aceeasi banca, atunci ce va face? Va nimeri fie singura fie cu cineva care chiar nu o lasa sa copieze.Transpus in viata reala asta chiar asa va fi, va veni o zi in care singura va trebui sa rezolve problemele cu care se confrunta si atunci s-ar putea sa nu se descurce deloc si va fi grav.

| dAn554 a răspuns:

Deci daca nu vrei sa mai copie de la tine ori ii explici tema, adica ce nu a inteles, ori mai scrie gresit pe foaie si dupa corecteaza.