| trocki1238238409238409 a întrebat:

Deci vreau sa fiu bun la toate, sa stiu exact cum sa vorbesc cu parintii sa stiu sa ma descurc in absolut orice situatie
si nu numai sa ma descurc ci sa fiu excelent sa fac cel mai bine posibil. spre exemplu vreau sa fiu cel mai
carismatic, cel mai puternic, cel mai un la fotbal, cel mai bun la fotbal, cel ce citeste cel mai mult, cel
mai bun vizionar de filme, cel mai mare fan al unei echipe, cel mai documentat om din lume, cel mai bun om din
lume, cel mai bogat om din lume, omul cu cea mai frumoasa sotie din lume. Cum fac toate astea? Mereu am fost o fire mai timida si data la o parte de toti fiindca paream mai ciudatel, nu prea ma bagam in seama si eram mai retras. Acum cand mi-am dat seama de toate astea, nu vreau sa ma gandesc cate s ar fi putut intampla daca nu ma schimbam. Nu inteleg exact cum am reusit sa inteleg mai bine toate astea si imi e extrem de teama sa nu fie si alte lucruri pe care sa nu le stiu si poate o sa gresesc in viata si o sa fie o greseala grava cu consecinte grave. Care e solutia la toate astea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți fi bun în nimic Absolut nimic nu poți fi bun și deveni bun fără Dumnezeu in inima ta și sufletul tău cu Adevărat și când îți spun cu Adevărat mă refer la tot cugetul tău la toată ființa ta la toată iubirea ta din inima ta din tot sufletul tău cât poți iubi și să iubești așa să-l iubești pe Dumnezeu însetată să-l iubești pe Dumnezeu însetată atunci vei vedea ce poate Dumnezeu face din tine adunci ai sa vezi ce ți-a scăpat cu Adevărat din viață atunci ai sa vezi ce ai pierdut într-adevăr cu Adevărat da cu Adevărat in viața dacă-l pierzi pe Dumnezeu ai pierdut absolut totul absolut totul pierzi daca l-ai pierdut pe

Dumnezeul nu-l poți înlocui cu niciodată cu nicio femeie de pământul ăsta și niciun bărbat pe de pământul ăsta dar ei te pot înlocui ști cum? Mai repede decât gândurile negre. Cu ce te alegi dacă ai tot materialul și tot carnalul dacă nu te-ai ales cu Dumnezeu? cu nimic absolut nimic vrei sa fi bun pentru ceilalți? du-te vindeți sufletul și viața și inima alegră după aparențe validare faimă bani lux toată viața ta ai sa vezi și îți spun din toată inima și tot sufletul meu ai sa vezi cât ai sa poți regreta și înapoi nu vei mai putea da un suflet o dată vândut vândut rămâne o inimă o dată vândută vândută rămâne nul făcem prostia și greșeală vreodată în viața ta niciodată să-l uiți pe Dumnezeu să-l înlocuiești pe Dumnezeu cu Oamenii. Iubește și oamenii nu-ți spun sa nu-i iubește pe oamenii Doamne Dumnezeule ferește nu-ți spun asta dar nul înlocui pe Dumnezeu mai întâi Dumnezeu înainte de toate Dumnezeu să fie pe primul lor după sa vina cine îți vine după sufletul tău și inima ta. Nu alerg săi mulțumești pe oamenii căci omul fără frică de Dumnezeu este enorm de schimbător și ușor de schimbător. Alergă după Dumnezeu alergă să-l mulțumești pe Dumnezeu atunci o să-ți dai seama într-adevăr cu Adevărat da cu Adevărat ce ai pierdut și ce ai putut pierde într-adevăr cu Adevărat o dată cel pierzi pe Dumnezeu este enorm enorm enorm enorm enorm enorm enorm de grav enorm.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invatand pe rupte, citind literatura si cam orice iti pica in mana, ca sa-ti largesti cunsotintele generale, ca sa asimilezi vocabular elevat, ca sa stii ce sa spui in toate conditiile si in toate imprejurarile, totul incepe cu invatatul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te mai gândi atâta, ca te paralizezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Doamne fereștelaughing

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Paralizie în sensul că nu mai poți face nimic, nu alt sens.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Va mulțumesc frumos pentru răspunsul Dumneavoastră Domnule sadrian46 cu respect

| Hyperion7 a răspuns:

Bun la toate nu poți,nu trebuie și nici nu ai cum,daca era așa,nu mai era atât de diversificată piata muncii,de exemplu.
Ce poți face,in schimb,e sa faci ce te face fericit,sa faci chestii care te atrag și odată cu ele vor veni și recompensele.
Faptul că vei fi" bun la toate ", e doar o prostie, pentru că pierzi o viață să știi de toate și nu vei folosi niciodată acele lucruri, de cele mai multe ori.
Fă cat poți face și mulțumește-te cu ce știi sau cu ce crezi că poți să știi, evoluează pe nișele specifice (arta, citit etc) și dedica-ti tot timpul.
Satisfacția va fi mai mare decât dacă ai fi un atotștiutor.
Zic și eu

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai fost timid o viata si te astepti ca peste noapte sa muti muntii din loc? Stai linistit man ca nu asa functioneaza. Iti spun din propria experienta ca peste timiditate treci extraordinar de greu fara un ajutor extern si fara prea multa motivatie. Ia-o cu pasi marunti. Sunt oameni care le-au luat ani de zile prin munca asidua, eforturi considerabile si abia atunci s-au vazut roadele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi îți scapă. Ceva enorm enorm enorm enorm de importanta Și nu te-ai întrebat măcar o dată de el.

| LisaJulie a răspuns:

Nimeni nu este bun la toate, tu încearcă sa îți largesti cunoștințele cât poți tu de bine!

| MihaiMB a răspuns:

Tu trebuie să faci toate astea dacă vrei tu, strict tu, nu că vor părinți tăi, nu că vrea cățelul, purcelul, dacă te vei gândi că ei nu te apreciează vei ajunge în depresie la un moment dat. Pentru că există o diferență de vârstă, poate nu îți va plăcea un lucru pe care ei îl gândesc, deci din start nu trebuie să faci strict ce spune o persoană, doar dacă tu consideri că este bine pentru tine. Este bine și că ești timid, nu este nici o problemă, sunt momente în care vei vedea că este bine și să îți ți gura, dar trebuie să știi și când să o deschizi pentru că altfel mulți vor profita de bunătatea ta.