| Civer a întrebat:

Draga TPU,

Încep atat de dramatic, si pe deasupra, chinui 5 minute din viața voastră, si poate ca raspunsuri ca acestea au mai fost dar dintr-un anume motiv un cuvânt de la voi sper sa ma ajute.

So, let's start'. Deci, am 19 ani, si de mica nu a fost totul roz, deși am avut tot ce am putut visa..bani,haine, excursie in locatie extravaganta, am învățat ca asta nu e tot si ca imi doresc o familie, care asa cum era ea la 14 ani s-a spart. Ai mei au divortat mama s a ales cu o pensie ok, casa cu mașina si pentru ea totul părea ok. Ei bine, in momentele alea de plictiseala de supărare sau de nervi am început sa fumez iar la 17 ani credeam ca viața mea o sa fie roz dacă întâlnesc persoana aia ( gen printul pe cal alb pe care il așteptăm toate) si cum printul a venit si aparent nu prea a vrut mult cu mine. după 6 luni de relație după ce a obținut totul s a plictisit si a plecat. Primul bărbat ok din viața ta, se lauda cu performanțele sale prietenilor, ca si cum, ai fost cârpă de catifea si m-am simțit prost. Si alte 6 luni am plâns si m am purtat cat de obișnuit am putut. Gen, știți băieți ..sunteți grozavi cand ne tratati ca pe sosete dar asta e, am foat o mare fraiera si recunosc. După asta am găsit un băiat dragut si stau cu el ca sa uit ..individul. A trecut un an. Încă nu uit. Normal ar fi sa pun capul pe perna si sa ma gândesc la iubitul meu nu la el ..si acum cand am scris asta ..la el ma gândeam ..cu ura si dragoste in același timp. Poate l am acceptat pentru ca nu primisem ..nu stiu dar chiar as vrea sa trec peste. Si nu stiu cum. Ce sa fac sa fiu puternica? In fata lui baietilor de bani gata si fetelor care sunt in jurul lui? TPU, mersi pentru asta dca vreți sa ma ajutati happy nu va ofer doar funda ci si recunoștința pr ca un străin iti va da mereu sfatul cel mai bun. Thanks

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Din nefericire, nu prea exista un algoritm de urmat pentru a rezolva problema ta. Uneori este foarte greu sa te 'dez atasezi' de o persoana, mai ales daca este prima iubire 'adevarata'.

Ceea ce poti face este sa te [re]asiguri de fapul ca daca ati fi fost meniti sa fiti impreuna daca el ar fi fost 'the one', atunci nu v-ati fi despartit, nu?

Si eu am trecut prin ceva similar, mi-a luat mai mult de 12 ani sa trec total de o persoana. Am avut momente cand am trecut peste ea multi ani, si momente cand ma gandeam la ea un an intreg. Acum CRED ca am gasit persoana potrivita, si nu prea imi mai pasa de prima fosta. Pana la urma o sa treci si tu de el, time heals everything, nu? happy

| Holograf1100 a răspuns:

Buna.E complicata situatia ce-i drept. Mi se pare cam mult ca dupa un an inca sa nu-ti uiti fostul.Parerea mea este sa iti iei o scurta pauza de timp si sa te gandesti cu adevarat la ce vrei, sa-ti asculti inima. Daca actualul iubit nu te-a ajutat sa treci peste inseamna ca acolo exista acel ceva lasat de fostul. Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de ajutor.Bafta si ai grija de tine.