| Anne2000 a întrebat:

Dragi prieteni TPU, am nevoie de ajutor la urmatorul exercitiu:
1. Sa se afle numerele naturale x si y daca (x+6) y+5)=72
Cine imi ofera un raspuns de folos si repede primeste fundita.
P.S scuzati categoria. puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Drag prieten TPU, temele sunt problema ta.Pe viitor, nu mai pune astfel de întrebări pe TPU.În fine, cred că e o ecuație de gradul întâi cu doua necunoscute. Dacă desfaci paranteza vei avea xy+5x+6y+30=72 adică, xy+5x+6y=42.Această ecuație are o infinitate de soluții.Îl scrii pe y în funcție de x sau invers.Baftă!

| 7QA3 a răspuns:

Stii ca pe TPU nu se fac teme, nu? O sa te ajut mai discret. Se verifica toti divizorii lui 72 si li se atribuie valoarea unui divizor parantezelor. Spre exemplu : x+6=1 si Y+5=72 apoi x+6=2 si y+5=36 si tot asa, pana ii termini. Ai grija ca la unele cazuri numerele nu sunt naturale. Succes!