| UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca daca duci la curatatorie haine se poate intampla si sa ramai fara ele? Daca duci haine de nu stiu de care si din alea scumpe si asa? Ca mama mea asa a spus, ca se poate intampla sa ti le schimbe sau chiar sa ti le strice...

41 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mama ta e paranoica

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Eu refuz sa cred că sunt oameni adulți care nu pot spala niste chiloți

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da e normal pentru un om adult sa știe să pună 2 tricouri la mașină de spălat.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da o in spanac de treabă.

Bagi tricourile la mașină, pui detergent, apeși pe buton. Ce naiba. Zici că e fizica nucleara.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Mergi la o firma care are recenzii pozitive si sansele sa se intample cele descrise sunt minine. Daca duci haine de calitate proasta e inevitabil ca se vor strica.O prietena a dus un palton din poliester crezand ca acolo il vor curata cum trebuie si l-a primit de parca l-ar fi bagat la masina de spalat, tot materialul fiind ros.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Le speli la mana. Orice lucru e complicat pana cand te prinzi cum functioneaza. Spor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fiecare masina de spalat vine la pachet cu intructiuni de folosire. Scris si desen.E GREU la inceput Dar te obisnuiesti.
Fiecare haina are acea etichita cu instructiuni de folosire, la cate grade se spala, daca se foloseste inalbitor, daca se calca...Sunt niste simbloluri, dar gasesti,, traducerea'' pe net
De obicei greselile sunt cand se spala la temperaturi mai mari decat cele indicate pe etichete.
Eu fac asa.Hainele de zi cu zi la cel mult 40 grade
Lenjerii de pat la 60 grade
prosoape de baie/bucatarie la 90
perdele la 30
adidasi la 30

| norisorulpufos a răspuns:

Nu e nevoie de curățătorie.Seteaza la mașina de spălat 30-40 de grade, și 800-1000 de rotații.Asa nu vei strică niciodată hainele.

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu iese nici o culoare la temperatură mică, dar niciodată să nu pui peste 40. Și de obicei culorile ies doar la prima spălare din tricouri de cea mai slabă calitate si la temperatură peste 40.

| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

De grade.

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Eu așa fac mereu și nu am avut probleme.
Viața mea e foarte simplă și fericită.

| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dar nici nu turna abuziv detergent.Eu de obicei pun jumătate din doza recomandată.
Dar asta depinde de calitatea mașinii de spălat.

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Eu nu am avut probleme, dacă analizezi un pic vezi că de fapt cele colorate dacă nu au calitate se cam strică la spălat.Iar la cele albe, dacă sunt pătate, le trebuie o temperatură mai mare să iasă petele.Asta e toată teoria spălatului rufelor, de asta se separă.
Pentru că unele albe vor 60-90 de grade, dar celelalte nu duc așa temperatură.

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Exact jumate pun și eu, e bine așa.

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

La prima spălare dacă e calitatea slabă a vopselei. Dacă e ceva calitativ nu are nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Depinde ce viață ai.
Eu am avut un tricou decatlon cu vreo 80 de lei, noname și s-a decolorat la soare după ceva purtat.
Acum am ceva de firma și abia aștept să vina vara să văd dacă rezista la soare.

| norisorulpufos a răspuns (pentru norisorulpufos):

Adică nu doar spălatul e totul.

| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cred că e ca la bateria de telefon, nu știu câte încărcări.
La haine, nu știu câte spălări și la gunoi

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Măi vulpe, nu știu cum să-ți explic.
O haină de calitate are vopseaua intrată bine in fibra,
Materialul e imprimat și rezista mult.
Dar orice material se strică la soare, căldură, multe chimicale(dero).
Doar dacă e specificat că poți să-l speli la 90 de grade poate e mai rezistent.
Dar în general tot procedeul de spălat,uscat, purtat haine trebuie să fie finuț, dacă vrei să le păstrezi mai mult timp.
O oră e nevoie să usuci hainele? Ok, de le lași mai mult în soare, nu e bine

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Păi nu porți mult un tricou în soare puternic

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da,cred că un șervețel ajută, nu știam că a evoluat așa mult spălatul hainelor, probabil că absoarbe orice transfer de culoare

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nici prea multe șervețele. Unul singur pentru colorate.Dar mai orientează-te și după haine, arunci o privire și deja știi care haină nu e chiar de calitate. Unele au etichete, dacă ai timp să citești.

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da,sunt materiale bune.
Din experiența vei învăța ce să cumperi.

Răspuns utilizator avertizat