| DiyanAndorea a întrebat:

E adevarat ca in clasa a saptea e mai greu decat in a opta?

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nu neaparat, mie mi s-a parut cam la fel atat in clasa a 7-a, cat si in a 8-a.Important e sa pui accentul si sa inveti mai mult la materiile la care vei sustine examenul national in ultimul an de generala, si anume matematica si romana.De asemenea,trebuie sa te straduiesti sa obtii note mari si la celelalte materii,pentru a avea medi generale mare,care te vor ajuta cat de cat la media de admitere. Daca nu te descurci la o anumita materie importanta(matematica,romana) sau o materie obligatorie la profilul pe care ti-l vei alege la liceu,asta daca nu ai facut-o deja(fizica,chimie, engleza, franceza, biologie), cel mai bine ar fi sa faci meditatii sau sa lucrezi suplimentar acasa.Stabileste-ti un program zilnic, pentru a avea timp atat sa te relaxezi, cat si sa-ti faci timp pentru invatatura.E mult mai bine sa te pregatesti din timp, vei avea mai multa incredere in tine, vei dobandi mai multe cunostinte si vei putea parcurge cu succes acesti doi ani de scoala. Sper ca te am ajutathappy!

8 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Pentru mine chiar asa a fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşa se spune.
Eu m-am descurcat, mi s-a părut uşor.
Cu excepţia fizicii, evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Clasa a opta e mai grea decat a saptea pentru ca trebuie sa te pregatesti pentru evaluarea nationala.

| dana12848 a răspuns:

Nup in a 8-d e cel mai greu..inveti ft multe lucruri noi...

| 德尼莎 a răspuns:

Da, asa este deoarece in clasa a 7a faci ceva cu totul nou cum ar fi chimia, la matematica iarasi or sa fie multe formule si definitii pe care ai sa te bazezi in clasa a 8a. Dar nu iti face grij daca te pui pe invatat ai sa treci. ^^

| DiyanAndorea explică:

Mda...offff! Va multumesc pentru raspunsuri!

| Vali2343242 a răspuns:

In clasa a 7 a o sa invezi notiunile de baza care o sa-ti trebuiasca la examene (asa am auzit). In a 8 a am observat ca mediile au scazut mlt la colegii mei. Eu abia acum incep a 8 a. Sper sa fie mai usor sad

| CeceLove a răspuns:

Eu acum trec a8a dar pot sa iti spun ca in comparatie cu a5a si a6a pentru mine clasa a7a a fost cea mai usoara.Mai putine teme, mai putin de invatat dar media generala nu a scazut. A ramas la fel