| Andaa199 a întrebat:

E adevarat ca miopia nu se vindeca niciodata? funda pentru cel mai bun raspuns

4 răspunsuri:
| BeHappyAndSmile a răspuns:

Daca o tratezi de la o varsta mica( insemnand 5-6 ani) se poate vindeca, dar daca ai observat acest defect de vede in jurul vastei de 12+ ani nu se mai videca. Ochelarii nu iti corecteaza vederea, te ajuta doar sa vezi mai bine si ai o sansa sa nu ti se agraveze situatia. Nu este asa mare chestie sa porti ochelari, dar daca nu ii suporti chiar deloc.ii poti purta la ore, la tv, la calculator si daca simti nevoia cand citesti...La 19-20 de ani iti poti face operatie si nu te teme ca nu este o operatie grea deci nu exista riscurti. Bft.

| anca_5063 a răspuns:

Miopia nu poate fi vindecata, tratamentul poate restabili vederea normala sau aproape normala, iar folosirea ochelarilor este cea mai buna metoda.

| Andaa199 explică (pentru anca_5063):

Adica trebuie sa porti toata viata ochelari?

| Guardian0 a răspuns:

Nu, nu se vindeca. Si nici ochelarii nu te ajuta in aceasta privinta, ci doar sa vezi mai bine. Dioptriile vor creste pana la varsta de 18 ani, cand iti vei putea face operatie. Insa, mai poti incetini cresterea lor, luand eventual un supliment alimentar la recomandarea medicului. Si eu folosesc unul. Iti recomand sa iti alegi din prima o rama de ochelari ce ti se potriveste, sa nu regreti dupa aceea. Aaaa, si da; lentile de contact nu iti poti pune pana la 18 ani, dar, daca chiar vrei neaparat mai devreme, dă tu 200-300 de euro lunar pe ele happy. Si justificatia mea pentru care miopia nu se vindeca este faptul ca tu ai dobandit- din nastere, adica forma ochiului este de o natura astfel incat nu permite ca lumina sa ajunga pana unde trebuie. Ma infrunt cu aceeasi problema, si merg la control din 6 in 6 luni in cazul in care simt ca mi-a crescut dioptria.