| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

E legal ca un profesor sa faca poza unui elev fara acordul acestuia? In scoala

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, atata vreme cat este in incinta scolii si face ceva ilegal, indecent sau compormitator.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu distribuie nicăieri acea poză, nu e ilegal.
Dar conform GDPR, elevul are dreptul să-l roage s-o șteargă dacă nu vrea să rămână acea poză în „albumul" profului.

| Andreeush a răspuns:

Depinde scopul acelor poze.

| aXy99 a răspuns:

Depined si de regulamentul intern al fiecarei scoli.

| PainTech a răspuns:

Unele scoli te pun sa semnezi un acord de "fotografiere" ( ca sa zicem mai pe romaneste ) din primele saptamani de scoala.

| DanTeSkies a răspuns:

Nu, nu prea ar fi legal, invocând dreptul la imagine (deoarece școala nu este un spațiu public, în spațiul public poți face poze oricui oricând, cu sau fară acordul lor).