| Alexandru0007 a întrebat:

am o intrebare mai ciudata : in ce conditii ar putea un profesor sa faca sex cu o eleva de-a lui? sa ii dea acordul scris, la terminarea scolii...in ce perioada ar fi legal, ca sa spun asa?
da, am o minte perversa, nu e niciun secret happy

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca eleva are peste 18 ani si vor neaparat sa aiba relatie, atunci fata se transfera la un alt profesor, deci relatia va fi morala din punct de vedere a "prestigiului stiintific".

| minrest a răspuns (pentru Bula):

Prestigiul stiintific nu are treaba aici. Daca scrii o lucrare stiintifica buna, caracterul si moralitatea ta nu au efect asupra valorii cartii. Fata e atrasa de un profesor, si se transfera la altul. Dar in atractia pe care o simte intra prestigiul catedrei, asa ca nu contaza ca s-a transferat. Faptul ca au confundat planul didactic cu cel sentimental se va razbuna in relatia lor, iar colegii stiu cum sta treaba, asa ca prestigiul didactic al profesorului e distrus.

| Bula a răspuns (pentru minrest):

Inseamna ca multe cariere s-au distrus astfel.
Multi profesori s-au insurat cu eleve sau foste eleve de ai lor.
Dar si mai multe eleve si-au facut note de trecere cu sex cu profii.
Nimeni n-a murit, "minunile tin 3 zile".

| minrest a răspuns (pentru Bula):

Chestia cu notele nu are legatura cu prestigiul catedrei, ci cu foloasele catedrei, si nici nu inpieteaza asupra unei relatii care nu exista. Posibil ca unii profesori looseri nu isi gaseau partenere, si pe cand non profesorii nu aveau ce sa faca, ei au folosit confuzia emotionala intentionat. Dar au mers acoperit pana dupa scoala. Si oricum eu am un prieten lector, a carui partenera i-a fost studenta, dar a facut si ea cariera stiintifica, asa ca acum se vad doar doi parteneri cu aceeasi profesie. Dar cine a intrat in romante cu elevele in timpul scolii si a fost prins, s-a fript. In ce priveste casatoriile, eu o tin cum am invatat, ca relatia e viciata din start.

| cristi202 a răspuns:

Aha, te-ai indragostit de profa de sport... happy Ca, dupa fata aratata la profil, si dupa mintea perversa pe care si tu recunosti ca o ai, nu as zice ca esti tu proful. happy

| minrest a răspuns:

Legal nu e mare lucru. Dar avem si noi codul nostru. Nu poti sa ai o relatie cu un elev AL TAU fara sa folosesti prestigiul catedrei, care e inseparabil de persoana ta. Si atunci nu poti avea o relatie cu un elev, niciodata, chiar daca vrei sa te casatoresti cu el. Inseamna sa compromiti relatia profesor-elev, profesorii au fost studenti si au invatat mult de la savanti, au invatat metoda unei stiinte si gandirea stiintifica, iar acum pentru ei relatia profesor-elev e sacra. Daca face asta un profesor care nu are inca definitivatul treaba e simpla, nu il va trimite scoala la definitivat niciodata. Daca il are deja, prestigiul lui profesoral e facut praf, ceea ce se va reflecta in cariera. Daca e ceva lector si stabileste o relatie cu o studenta, e mare lovitura pentru prestigiul lui didactic, dar nu afecteaza prestigiul stiintific. Daca studenta face si ea o cariera stiintifica, nu se mai cunoaste, ramane doar subiect de barfa. ''Cine e smecher agata pe strada'', chiar cu cuvintele astea ne-a predat profesorul Ion-Ovidiu Panisoara.

| Alexandru0007 explică (pentru minrest):

Ideea e ca o eleva i-a cerut unui profesor sa ii dea o nota mare in schimbul unui oral. ea are 17 ani. a zis ca ramane intre ei. ar fi posibil o poveste de genul asta fara urmari? strict acest episod

| Speed99 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Ti-am spus ca daca e minora, e complet ilegal. Trebuie sa aiba nu mai putin de 18 ani.

| minrest a răspuns (pentru Alexandru0007):

Orice infractiune nedescoperita nu are urmari legale, este?

| Alexandru0007 explică (pentru minrest):

Este. sa traiesti happy

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

E vorba aici de deontologie profesionala, nu?

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

Da. Deontologia profesionala cere unui profesor sa nu incurajeze sentimentele romantice ale elevilor fata de el, deoarece provin sau au in componenta prestigiul catedrei. Cu alte cuvinte, iti dezvaluie taine, te bucuri ca pricepi, si ai impresia ca te-ai indragostit.

| cristimihailov a răspuns:

Cand ambele conditii se intampla simultan:
- nu mai este eleva lui (profesor, meditator, etc).
- ea este majora

| Speed99 a răspuns:

Trebuie sa fie de acord total, 100%, fara nici un fel de evitare. Alegerea de a face sex cu o persoana care evita sau nu e sigura daca vrea sa o faca e clasificata drept viol, si e total oribil si imoral (also illegal).

Pe langa asta, trebuie sa aiba varsta legala de 18 ani. Nu 16, nu 17, nu 17 jumate - ci 18. Deci asta ar insemna ca trebuie sa fie la facultate.

Pe langa asta, lumea nu e ceea ce vezi tu pe Brazzers - nu poti face sex intr-o institutie a statului, mai ales in una in care vii sa inveti, pentru ca poti fi dat in judecata si sa ramai fara servici.

| Alexandru0007 explică (pentru Speed99):

Nu am zis ca vreau sa o fac in scoala, ci doar daca exista o minima posibilitate ca acestia sa poata face sex fara a fi trasi la raspundere pentru asta si in ce conditii. am casa, exista hotel de exemplu, ar fi exagerat in scoala si mai ales f riscant

| Speed99 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Pai daca nu o faci in scoala si repsecti regulile mentionate mai sus, nu e nimic gresit in asta. Tine minte ca si ea trebuie sa fie de acord 100%, fara dubii. Daca e asa, go for it.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca eleva are 18...