| alexandra7 a întrebat:

Era un mos si o baba. Ei aveau un cocos,si intr-o zi baba ii spune mosului sa mearga sa l vanda, mosu se duce in piata si vinde cocosul la doi soldati pentru 25 lei. Soldatii au dat fiecare cate 12.5 lei si a iesit 25 lei,odata ajuns mosu acasa ii spuse sotiei cu cat a vandut cocosul, si-i zise mosului sa le dea inapoi soldatilor 5 lei. mosu se duse si din aia 5 lei o baut o bere de 3 lei si au ramas 2 lei, din aia 2 lei o dat cate un leu fiecarui soldat. Soldatii au ramas cu 11, 5 lei fiecare, in total 23 lei iar cu aia 3 lei care a baut mosu berea is 26 lei. De unde o aparut un leu?

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Mosu are 25 de lei dupa ce a vandut cocosul.
S-a dus a baut o bere. 25 - 3 = 22 de lei. a dat inapoi cate 1 leu la fiecare soldat. 22 de lei - 2 = 20.
Soldatii nu au ramas cu 11.5 lei. Soldatii au ramas cu cate 1 leu fiecare. 1 leu + 1 leu + 3 lei + 20 de lei = 25 de lei.

Nu vad unde te-ai incurcat.

| PersonajFictiv a răspuns:

A vandut cocosul cu 25 de lei.
Avea 25.
Baba, l-a trimis inapoi sa de-a 5 lei soldatilor, ca cica e prea scump cocosul, de aici stim ca baba se cam ducea la Biserica.
Bosorogul avea 5 lei la el, iar restul de 20 la baba/acasa.
A fost vandut deja cocosul pe o anumita suma, deci nu exista " in total 23 de lei plus 3 egal 26".

| AstroLaur a răspuns:

Gandeste inainte sa scrii. Problema pusa de tine nu are logica.

Ai spus ca fiecare i-a platit mosului 12.5 Lei. Notam cu X numarul initial de lei ai fiecarui soldat =>
fiecarui soldat a mai ramas X-12.5 lei;
Apoi au primit de la mos fiecare cate un leu inapoi =>
fiecare soldat are acum X-12.5+1 lei;
In final ai spus ca au mai ramas cu 11.5 lei fiecare.
Iata formula corecta care exprima numarul de lei detinuti initial de fiecare soldat, costul cocosului pentru fiecare dintre ei, returnarea leului si leii ramasi in cazul fiecaruia:
23=-12.5+1+11.5
23 este numarul de lei pe care fiecare soldat ii avea in baniță anterior achizitionarii cocosului.

Iata si formula corecta a gestionarii leilor obtinuti prin vanzarea cocosului:
20 lei pastrati acasa + 3 lei berea + 2 lei restituiti soldatilor = 25.
Alexandra te intreb, am nevoie de raspunsul tau. De ce vrei sa aduni leii initiali ai unuia dintre soldati la costul berii pentru a-ti rezulta banii castigati de mos pe cocoș? Care-i logica?

Glumesti cu noi sau ce?
Poate ar trebui sa parasesc TPU. Parerea mea despre umanitate a cunoscut o inrautatire de cand observ ce fel de ajutor cer unii.

| alexandra7 explică (pentru AstroLaur):

Asa este problema. Trebuie gandit logic, si totusi trebuie aflat de unde o aparut 1 leu.