| adriantarau a întrebat:

Buna Ziua TPU, am si eu o nelamurire cu o ghicitoare, imi e putin cam greu de descifrat!
Spune cam asa : O baba si un mos vor sa-si vanda gaina, dar baba vrea macar 25 lei asa ca il trimite pe mos la piata. Pleaca mosul si ajuns la piata se gandeste sa o vanda mai scump sa ii ramana si lui de o tuica. Gaseste 1 cumparator caruia i-o vinde cu 30 lei.
Dupa se duce la bar cere o tuica care costa 2 lei si bineinteles barmanul ii da restul 3 lei care il baga in buzunar.
Cat timp bea mosul tuica se gandeste ca daca a dat 2 lei pe tuica din 30 lei ii mai raman 28 lei, iar baba o sa fie multumita. Ajuns acasa, bucuros ca a vandut gaina ii da babei cei 28 lei iar cand ii scoate din buzunar era si restul de la barman 3 lei. Acum 28 lei si cu 3 lei fac 31 lei. De unde a iesit 1 leu in plus cand el a vandut-o cu 30 lei? Cica raspunsul e 1 singur si se gaseste pe la jumatate si e foarte simplu dar eu unul nu imi dau seama!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a zis asta a ``compus-o`` gresit.Deci din aia 30 a luat 5 si a dat barmanului.Ala a oprit 2 si i-a inapoiat 3.Mai departe - aia 3 cu 25 din buzunar fac exact 28.Care i-a dat babei.Si-atunci de unde a mai gasit inca 3 in buzunar? Nu?
In fine.Ideea e alta - unde ai vazut tu un barbat care sa intre intr-o carciuma si sa bea doar 2 lei din 30?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar un calcula matematic gresit nicidecum o ghicitoare.

28 + 3 e un calcul irelevand in situatia asta.

| Kaℓi a răspuns:

Pai a dat gaina cu 30, 25 i-a dat babei pentru ca era pretul minim stabilit, 2 pe tuica, fac 27. Si mai sunt cei 3.

| suităr a răspuns:

Adică cum mă grea? Ne faci proști hm? Hmmm?

| adriantarau explică:

De undeva se zice ca da acel leu in plus, deci raspunsul este undeva! Asta e intrebarea de fapt : Acum 28 lei si cu 3 lei fac 31 lei. De unde a iesit 1 leu in plus cand el a vandut-o cu 30 lei? si raspunsul trebuie sa il dai, de unde a iesit acel 1 leu dar nu imi dau seama! nu e calcul matematic nu nimic asa mi s-a zis, cica e un singur raspuns 1 singur cuvant. Nu imi dau seama deloc

| adriantarau explică:

Babei i-a dat 28 lei

| adriantarau explică:

Chiar nu stie nimeni raspunsul sad?