| OnlyHope a întrebat:

Este vorba de un baiat. Am invatat in aceiasi generala, iar acum fiecare va merge pe drumul lui, la licee diferite. Povestea este de fapt mult mai lungaaa. O s-o spun pe scurt. Am facut de ultimul clopotel o poza cu el si i-am cerut id-ul. Pe mess am vorbit cate ceva, diverse, desi mai mult eu il bagam in seama. I-am spus unei prietene despre el, nu am vrut sa-i dau id-ul pentru ca stiam ca o sa se bage (e cam bagacioasa de fel). A tot vorbit ogramada cu el pe mess. Eu, din moment ce-l placeam, nu simteam ca pot sa vorbesc dezinhibat cu el pe mess, asa cum vorbesc cu prietenii mei si cu atat mai mult cu cat nu stiam cum sa-l iau, crezand ca e mai timid si filozof, lucru care mi s-a infirmat mai tarziu. Prietena mea, in schimb, vorbea de toate cu el, radea, au vorbit la o adica si de mine si el i-ar fi zis ei ca nu poate sa vorbeasca deschis cu mine pentru ca sunt timida. Pana la urma acea...prietena mi-a zis tot, mi-a arat arhivele, tot ce-a vorbit cu el. Intr-o zi ea era la mine pe mess pentru ca avea pc-ul stricat si la un momentdat tipul o intreaba daca mai merge in parc. Mi-a picat fata, a urmat o scena, o cearta pe mess cu tipul si in acelasi timp cu ea. Stiam ca nu-l place pentru ca ea era indragostita de un alt baiat si mereu zicea de acesta pe care-l plac eu ca e prost si urat... L-am intrebat in aceiasi zi pe mess pe tip daca ar putea avea vreo relatie cu prietena mea, la care el a pus semnul confused si a zis ca nu stie, pe ea simtind-o mai apropiata, iar de mine a zis ca nu crede, cand i-am pus aceiasi intrebare. Intr-un final a plecat si fata asta suparata cand i-am zis tipului "sper sa nu ma puna devil sa rup prietenia cu ea daca voi veti avea o relatie".
Ea a plecat si a ramas online pe id-ul ei si m-am gandit sa profit si sa vad arhivele cu el (stiu ca am facut un lucru destul de urat, dar eram nervoasa si oricum si ea imi gresise destul). Si am vazut ca tipul o invitase in parc doar pe ea, iar ea, spre uimirea mea, n-a zis ceva de genul "Nu, imi pare f rau, dar stii bine ca prietena mea te place si oricum n-as iesi cu unul ca tine", ba chiar a fost incantata de idee, lucru ce m-a socat. Si am mai vazut ceva. Inainte ca el s-o intrebe "Mai vii in parc" ea a mentionat ca e acasa la mine si ca nu poate vorbi mult, dar cu toate astea, el a intrebat-o. Stia foarte bine ca-l plac, i-am zis-o si eu cu vreo 2 zile inainte, i-a tot zis-o si ea, dar cu toate astea a intrebat-o daca mai merge in parc. Nu s-a gandit macar un pic la sentimentele mele? Dupa acest incident in 3, dupa ce-am plans si am urlat si am facut ca toate alea, i-am spus tipului ca trebuie sa-l uit si sa-mi vad de viata mea ca e mai bine asa, iar daca vrea poate sa aiba o relatie cu "prietena" mea (ceva de genu', nu chiar cu aceste cuvinte). Apoi l-am sters din lista, dar de fapt eu n-am realizat ca nu i-am dat complet ignore, astfel el putand sa-mi vada staturile.
Cu acea fata au urmat multe schimburi de replici acide, ne-am certat, ne-am spus destule rautati, da' ce n-am zis. Insa cu ea m-am impacat, am zis sa uitam de toate pentru ca, in fond, n-avea rost sa stricam o prietenie de 8 ani pentru un prost. A fost si perioada cu examenul la mate si dupa ne-am mai corectat reciproc, am vorbit mai mult de subiecte si am uitat de asta.Am zis sa nu plecam certate la liceu, dar oricum mergem pe alt drum si nu cred ca o sa mai pastram legatura ca-n generala.
Pe tip l-am mai vazut la examen la mate, si-a pupat pe obraz cateva colege de clasa si, cu toate ca mi-am zis ca trebuie sa-l uit, n-am putut sa nu vad scena aia, de fapt n-am putut sa nu-l urmaresc cu privirea in curtea scolii.
L-am mai vazut si la afisarea rezultatelor, dar n-am vorbit cu el.
Iar acum 2 zile, eu credeam ca il aveam la ignore, dar m-a bagat in seama pe mess, mai de graba a facut un cometariu referitor la statusul meu. Si n-am putut rezista sa nu vorbesc cu el, sa nu-i zic ca-mi pare rau pentru nota lui din examen, sa-l mai intreb una alta de licee.
Intrebarea mea este referitoare la el. S-ar mai merita sa-ncerc sa... "o iau de la capat", sa mai vorbim pe mess, de data asta mai direct, sa iesim sau nu? Pe de o parte ar fi o idee buna, mai ales pentru ca fata asta nu se mai amesteca, i-a dat ignore deja de mult. Insa pe de alta parte e doar un nesimtit care nu s-a gandit la sentimentele mele, invitand-o in parc pe cea mai buna prietena a mea, in conditiile in care stia ce simt pentru el.
Ah, am zis sa spun intamplarea pe scurt, dar am dat toate detaliile. Sper sa se sinchiseasca cineva sa citesca tot si sa-si dea cu parerea referitor la tot: la tipul asta, la prietena mea, la ce ar trebui sa fac nu pentru ca nu as fi in stare si singura sa iau o decizie, ci pentru ca privesc lucrurile foarte subiectiv si, cu tot raul pe care eu cred ca mi l-a facut, poate fara voia lui, eu inca simt ceva pentru el si oricat as vrea, nu-l pot uri. Ma gandesc ca, cu timpul se va uita de acel incident, o va uita poate si pe colega mea, dar cu mine cum ramane? Poate ca n-are niciun viitor, mergem la licee diferite, zodiile noastre nu-s compatibile si, in plus, sunt atatia baieti pe lume, la liceu o sa cunosc o multime. Dar pe de alta parte, avem destule lucruri in comun si n-a apucat sa ma cunoasca asa cum sunt eu de fapt. Puteti veni cu opinii chiar si peste o saptamana de la postarea acestei intrebari si o sa tin cont de parerile tuturor!

9 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Este mult prea lung.Ar trebui sa incerci sa rezumi povestea pentru ca nimeni nu va citi.

| MâţaD a răspuns:

Interesanta povestea ta.consider ca nu ar trebui sa il ignori complet.mai vorbiti, insa lasa-l pe el sa faca pasul de a te invita undeva, si tu ar trebui sa accepti.pentru a vedea daca ii pasa de tine,fii atenta daca iti cere scuze pentru cele intamplate.a fost un gest nepoliticos din partea lui, insa daca isi cere iertare eu zic ca o puteti lua de la capat. daca consideri ca merita, mai da-i o sansa(daca tot spui ca simti ceva pentru el). lasa lucrurile sa mearga de la sine.Bafta!

| Laura a răspuns:

Threesome; şi-o să fiţi toţi mulţumiţi. smug

| TRONGUY222 a răspuns:

Da ce asa de scurt?

| DraPraaHaarp a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=JtMUIwOE2ss

asculta melodia asta in primul rand si ai sa intelegi:)

in primul rand mai puteti vorbi daca u vrei, dar nu te merita:) sincer, nu merita sa mai pierzi timpul cu el, pentru ca ce s`a intamplat se mai poate intampla si a2a si a3a si, a 4a oara si tot asa:)

asta e sfatul meu:) mersi

| JustOneGirl a răspuns:

Asta e pe scurt? dar povestea intreaga e cat un roman? Uita-l.nu merita! Si cu prietena ta... cred ca ai facut ce trebuia ca te-ai impacat cu ea...

| sw33t13ang3l a răspuns:

Daca nu aveati de gand sa cititi, de ce ati mai raspuns?

Consider ca nu ai facut o alegere buna cand te-ai impacat cu "prietena" ta din urmatoarele motive:
1. Sunt sigura ca i-a convins situatia in care se afla, ea fiind in avantaj.
2. Din cate am citit nu este prima data cand greseste.

In legatura cu baiatul, ar trebui sa treci mai departe pentru ca nu merita atentia ta. Am sa fiu directa cu tine. Daca te placea, nu te vorbea pe la spate, apoi ca tu sa afli de la "prietena" ta. Esti desteapta si meriti mai mult.

XOXO

| Michy_1562 a răspuns:

Mi-ai dat ceva de citit hmm... sa ma gandesc.Eu zic pe prietena ta sa o ierti cred ca nimeni care a avut o prietena sa nu se certe cu ea vreodata certurile vin si trec,iar cu baiatul, eu zic sa ti legutura cu el sa vorbiti sa discutati deschis incearca sa treci peste timiditatea ta... vorbeste mergeti la suc cu niste prieteni pizza la strand petreceti timp impreuna, dar cu toate acestea sa nu incerci sa va apropriati asa amici.Cand mergi la liceu, acolo poate gasesti un baiat care sa-ti placa si atunci pe el o sa-l uiti.Deci vorbeste cu baiatul acela discutati il inviti undeva impreuna cu inca cineva si daca nici la liceu nu iti place de nimeni atunci trece la vaza sa zicem sa incerci sa fi cu el asa nu are rost sa fi impreuna cu cineva si cand mergi la liceu sa-ti placa de altu ca ranesti sentimentele baiatului, iar daca cineva ti le-a ranit nu face si tu rau da un bun exemplu sper sa iti fiu de ajutor.byebig grin Bafta

| dreamgirl_8264 a răspuns:

Sincer nu cred ca ar trebui sa te mai implici pentru ca din cate ai spus acel baiat nu te place,nu te vede nici macar ca o amica,insa daca el te cauta si daca si u in acel moment mai vrei sa fii cu el, poate o sa puteti avea o relatie.Dar sa-l cauti u dupa toate, nu... oricum Bafta:*