| anonim_4396 a întrebat:

Eu de ce nu ma pot intelege cu colegii de clasa, dar in schimb cu alti oameni da? (Precizez ca am 17 ani si mai am inca un an pana termin liceul).De ce acei alti oameni sunt foarte de treaba, deschisi si nu le pasa ca esti urat/frumos/slab/gras, etc,nu te judeca si le place compania ta? Eu din clasa intai nu m-am inteles bine cu colegii (doar cu colegii), am avut si prietenii cu cativa dintre ei dar se pare ca erau doar niste prietenii false, si doar si-au batut joc. In clasa mea, am intalnit o fata de treaba dar pana la urma a abandonat scoala (acum cateva saptamani) pentru ca avea probleme si o inteleg. In general cu ea vorbeam, ieseam la o plimbare, radeam si ne distram de minune (plus stateam in aceeasi banca). Restul colegilor nici nu as dori sa comentez, sunt genul ala, stiti voi cam de care, care nu-s de treaba, sunt invidiosi, rai, etc. Eu vorbesc cu ei, nu sunt om inchis, daca aveau nevoie de ce stiu eu ce, de un pix, batista, etc. le dadeam, dar vad ca ieri au intrecut masura. Pe scurt, un "specimen" m-a filmat pe mine si inca un alt coleg cum trageam de un scaun laughing) da, recunosc a fost amuzant intr-un fel, (am facut si eu greseala asta, pentru ca nu trebuia sa ma cobor la nivelul sau, dar aveam deja prea mult stres, nervi si nu mai constietizam de asta) si da... a salvat filmarea pe telefon, ba a trimis-o la o colega si toti radeau de acea filmare. Eu inteleg ca a fost amuzant, dar sa ma filmeze pe mine doar ca sa isi bata joc ( ii cunosc foarte bine pe ei, rad cu rautate si la un om cu handicap), sa zicem ca daca eram prieteni buni, erau de treaba nu aveam probleme cu filmarea, era o amintire frumoasa laughing), dar pentru ei va da-ti seama ce ar putea fi... asa ca i-am zis de filmare la director, a vorbit cu acel "specimen", va da-ti seama ca doar a zis la vrajeala ca a sters-o, plus ca e trimisa si la altcineva. Intr-un fel ma simt prost ca m-a filmat, poate sa puna aia oriunde pe site, in fine, fapta e consumata. Eu nu pot fi eu insumi 100% in clasa (doar in clasa, in rest sunt), nu pot sa cant doar asa de plcitiseala cand aud o melodie preferata sau cand am casti, ca ba m-ar inregistra sau m-ar filma (un pic si ca ar rade mine, doar un pic). Atat ma deranjeaza. Eu sunt o persoana deschisa, prietenoasa si amuzanta, stiu, nu trebuie sa imi pese de opiniiile altora, progresez in asta, chiar ma uit la videoclipuri care ma motiveaza si vreau sa merg mai departe. De nu m-ar filma, ar fi minunat, dar tot o vor face pentru ca asa sunt ei, nu-mi mai place scoala asta deloc, mai am inca 1 an, e putin cum s-ar zice, dar sa mergi zi de zi la scoala cu gandul la astfel de oameni iti piere cheful de orice. Vreau sa nu-mi pese deloc deloc de acesti "oameni", si nu stiu ce sa fac cu filmarea, te pun pe orice site si te fac de ras.Cum sa ma comport cu ei, nu doresc o relatie apropiata, chiar deloc, una neutra imi ajunge (imi aleg oamenii dupa calitate, nu dupa cantitate). Si daca m-ar filma, ce sa fac? Cum sa reactionez, eu m-am gandit sa fiu mai ironica in videoclip, mi-e greu pentru ca sunt atenta la ce mi se intampla (ca si acea faza), dar incerc sa improvizez si in asta. Nu am nevoie de sfatul ala cu psihologul, nu ma ajuta cu NIMIC, as dori cateva sfaturi de la voi, de la astia cu experienta, de la astia care au mai trecut prin aceeasi situatie ca mine (pun pariu ca nu sunt singura laughing ), si stiu, lumea asa va fi mereu si din cauza asta vreau sa fiu un om mai rebel, mai puternic si fara griji inutile. Multumesc ca ati citit romanul asta si ca ma ajutati! laughing happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-ti prieteni din alte clase(in pauza )sau din alte licee sau scoli sau chiar din familia ta(rude) sau doar cunostinte,NU sta singur/a si suparat/a!
Nu merita pentru niste ticalosi sa suferi!
Fi tare,iubeste-te pe tine si nu te supara!

Totusi ceea ce ei iti fac (fenomenul)se numeste /poarta numele de,,buling",deci in caz ca posteaza undeva acele videoclipuri poti sa-i dai pe mana legii.
Sper totusi sa nu fie necesar,stii vorba aia:"ca la noi(in Romania) nu-i la nimeni"-daca intelegi ce spun.

Ai grija de tine,fi tare si incearca(daca nu esti,si m-as mira) sa te extrovertesti(sa nu fi inchis/a in tine), tine minte:oamenilor nu le plac oamenii tristi, introvertiti, tematori...ii "simt" si ii resping!
Deci fi fericit/a, SCHIMBA-TE! in ineriorul tau si totul se va schimba si in jurul tau!
Bafta si multa, multa fericire!

Astept vesti bune!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru sfaturile date! O sa-ti dau un mesaj cand o sa pot in viitorul apropiat! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Astept mesajul tau si Iti doresc tot binele din lume!
Fi tare si bucura-te de viata, nimic altceva nu conteaza! happy

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu elevi din alte clase si sa stai cu ei prin pauze.

| anonim_4396 explică (pentru LonelyLoner92):

M-am imprietenit asa si asa cu altii din celalte clase, doar ca ii vad mai rar pe afara sau nu ii intalnesc eu cand trebuie laughing mersi Dani pentru sfat

| Sofer a răspuns:

Si eu cat am fost la liceu aceeasi poveste ca tine cativa prieteni si restul asa si asa ne salutam intre noi cand ne intalneam dar acum cand am terminat liceu nici nu te mai saluta laughing iar prieteni ca prieteni apeleaza la tine doar daca au nevoie de ceva atat si daca le ceri si tu ceva gata fug de tine. oameni cu 2 fețe.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

E bine ca nu te saluta, nu mai polueaza atat de mult aerul laughing) Si ma bucur ca e cineva care a trecut printr-o situatie similara ca mine, tu ce ma sfatuiesti, sa fiu eu insumi insumi, indiferent de ce as face sau, sa fiu insumi pana la o anumita limita incat sa nu ma filmeze sau ceva? laughing) Oricum mai am inca un an si am scapat de ei :3