| anonim_4396 a întrebat:

Eu saptamana viitoare am examene..si parintii ma tot streseaza sa invat, eu fac pregatire zilnic la scoala acum si nu vreau sa fiu stersata acasa..recunosc ca si acasa fac teste si mai repet.
Dar mama in mod special ma streseaza maxim, stiu ce trebuie sa fac, nu trebuie sa imi explice ea de fiecare data.
Spuneti-mi ce sa fac sa ma lase in pace.
Si dati-mi detalii despre examen.

1 răspuns:
| Dominicc a răspuns:

Ce detalii?
Ideea e alta, tu mai ai o viata?
Cel mai prostesc lucru care il fac parintii e sa streseze copilul. Multi au asteptari de la fii lor pentru ca ei nu au reusit in ceea ce si-au propus.

Multi parinti nu inteleg ca inveti pentru tine ca persoana nu pentru ei sau sa se simta ei mandrii ca au "o fata desteapta". Asta ar trebui sa fie rasplata care o primesc pentru ca inveti ca vrei tu, nu ca te streseaza ei.

Ajungi un robot.
E ok sa inveti pe rupte insa e ok sa ai si o viata. Sa nu stai cu N griji la examene sau sa te streseze parintii.

Nu am un sfat pentru parintii tai ca oricum, nu le poti shimba mentalitatea ci doar le poti dovedii si sa mai stai cu ei de vorba in leg cu ce am spus si eu mai sus.

In rest, ce sa zic? sa fugi de acasa la suc cu fetele? alta scapare nu vad :))

Numai bine!
http://visualeffect.org