| maya313 a întrebat:

Eu sunt o fire mai timida..si as vrea sa-mi dati niste sfaturi, cum sa fiu mai deschisa cu baietii,sa ma simt in largul meu cu ei, ca raman fara subiecte de discutie..si nu vreau sa ii plictisesc..cum sa fiu mai indrazneata cu ei, fara sa exagerez totusi( eu decin mai sociabila abia dupa ce ma cunosti bine. si sunt clasa a 10-a)

11 răspunsuri:
| katalyn27 a răspuns:

Stiu eu solutia, da'mi un Mesaj si vb acolo big grin

| AtateaConditii a răspuns:

Trebuie sa fii glumeata si sa spui celor din jur tot ce simti asa te vei simti libera si stii ca nu mai ai de ce sa te ascunzi daca le-ai spus ce simti. Functioneaza, la inceput e mai greu dar daca faci asa si in continuare te vei obisnui. Deci spune-le ce simti si fii glumeata, cel putin la mine merge.

| Public22 a răspuns:

Vorbeste cu baietii care te cunosc foarte bine, sau incearca sa-i cunosti, comunicand cu acestia.

| Biancaalone a răspuns:

Fi tu insati. Ca sa scapi de rusine trebuie sa ai o protie buna de tupeu. Adica fat-o, ia atitudine! Dai incolo de baieti ca in ziua de azi cu rusinea mori de foame. Poartete indiferent cu ei, trateazai cu fundul, fierbei in suc propriu sau daca nu poti sa faci toate astea inseamna ca asta e genu tau si nu poti sa te schimbi. Adica totusi esti destul de mare iar o aschimbare de acest gen destul de grwu o ppoti face. Bafta in toate cazurile!

| maya313 explică (pentru Biancaalone):

Da doar ca vreau sa imi fac mai multi amici baieti,si na,daca mai sunt cu o prietena,(mai indrazneata,dar nu neaparat) ma descurc sa glumesc,sa vorbesc ceva cu ei.mi-e mult mai usor(probabil ca prind mai multa incredere in mine, si imi vine o doza de curaj big grin ).dar daca sunt doar eu cu ei, apare teama aia de a nu zice ceva gresit.( asta e pana cunosc pesoana aia mai bine, ca apoi uit de timiditate, dar asa-s eu la inceput) ..si nu vreau o schimbare asa mare, dar vreau sa ma simt mai in largul meu cand vorbesc cu ei. si sa ma port indiferent cu ei, nu. ca asta am facut mult timp si i-am indepartat pe unii.( ca sunt si timida si pana ma cunosti mai bine is rece, indiferenta)

| Biancaalone a răspuns (pentru maya313):

Ok,dar in cazul ca daca tu esti singura ti-e frica sa nu spui ceva gresit. Ei bine, fii in largul tau cand vorbesti cu cineva. Gandeste-te ca fiecare om spune ceva gresit sau greseste. Doar fi tu insati cu mai multa incredere de sine ca daca spui ceva gresit nu te omoara nimeni.

| sarah15 a răspuns:

Nu trebuie sa fii timida, trebuie sa vorbesti cu ei asa cum ai vrea si tu sa vorbeasca altii cu tine. Toti suntem oameni si nu trebuie sa iti fie teama de asta. Incearca pur si simplu sa fii tu insati si totul va veni de la sine. Incet incet vei vedea ca nu vei mai avea "teama" de a vorbi cu nimeni din jurul tau. Nu trebuie sa fii pesimista ci doar incearca sa porti o discutie obisnuita, ce iti vine in cap(bine, nu chiar orice laughing ) Nu o sa devii mai deschisa fata de ceilalti peste noapte, dar vei reusi daca iti propui asta. Sper ca ti-am fost putin de ajutor. :*

| maya313 explică (pentru sarah15):

Chiar de vreo 2, 3 saptamani am inceput impreuna cu o colega, mai indrazneata ce-i drept, sa mergem sa cunoastem boboceihappy si ne-am bagat in seama cu vreo 2 ...si am vorbit chestii de astea legate de scoala,ore, si mozol etc.dar mai departe,nu stiu cum sa continui discutia, ca am o teama sa nu zic ceva gresit, si din acesti boboci, este unul care mi-a atras atentia, si daca merg pe la el pe la clasa cu ~diverse motive~ n-o sa par oare prea insistenta? ca vreau sa fiu prietena cu el (amica nu altceva).dar fb nu am, si trebuie sa vb cu el face 2 face..si nu stiu despre ce subiecte sa vb cu el.

| sarah15 a răspuns (pentru maya313):

Daca o sa vii mai des in clasa nu cred ca isi va da seama ca neaparat din cauza lui vii. Poti sa te "bagi in seama" cu el cu lucruri marunte, vorbiti despre scoala, il intrebi ceva anume, faceti schimb de pareri, nu cred ca e ceva exagerat daca ii atragi atentia, intr-un fel, la tine. Dupa ce va mai cunosteti un pic veti deveni usor prieteni si dupa nu-ti va mai fi teama sa vorbesti cu el. Doar nu exagera la inceput, ia totul incet, primul pas e important si prima impresie.

| AnaEvelynna97 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa scapi de rusine.Cu rusinea nu rezolvi nimic.Trebuie sa ai tupeu, insa cu limita, nici prea mult, doar cat sa poti vorbi detasat. Te gandesti mereu ca toti suntem oameni si ca nu ai ce gresi, ca si ei sunt in aceeasi situatie ca si tine, si ca nu ai cu ce sa te faci de rusine, deoarece esti cea mai buna. Iti repeti mereu asta, si nu are ce sa mearga prost. Gandeste-te in primul rand la tine, la ce ai vorbi cu un prieten apropiat. Deci, capul sus, esti o fata frumoasa, sociabila care cu timpul iyti vei forma personalitatea! Bafta :*

| MarinnelaEla a răspuns:

Si eu sunt la fel. Probabil ca cel mai indicat ar fi sa incepi sa cunosti mai bine baietii cu care vrei sa vorbesti iar apoi odata ce ai incredere in ei si de asemenea si e te cunosc mai bine puteti discuta fara nicio retinere. Bafta!
(eu asa am facut)