| Humanist a întrebat:

Exista o metoda de a scapa de vecinii galagiosi? Sau macar ceva care sa ii motiveze sa nu mai faca atat de multa galagie? Vecinii mei de deasupra sunt foarte zgomotosi sad Sunt o familie de 3 persoane ( parinti si o fata adolescenta ). Zi si noapte fac numai galagie, dimineata de pe la prima ora le latra cainele, dupa -amiaza cand se intoarce fata lor de la scoala da muzica tare, si acum cateva zile s-a dus si tata la ei ca auzeam bocanituri si si-au cerut scuze ca ei bateau carnea pentru snitel ( era aproape ora 11 jumate - 12 noaptea ). Alteori mai vorbesc tare si au musafiri si rad la masa in bucatarie. Tata a spus ca nu vrea sa depuna plangere ca trebuie sa se semneze cu numele pe hartia aia ( proceusl verbal ) si nu are chef de scandal. E adevarat ca trebuie numele? Daca nu, as face chiar eu reclamatie la politie. Eu am bac-ul anul acesta si as vrea sa am linsite sa pot invata. Cum se procedeaza?

2 răspunsuri:
| LittleMønster a răspuns:

Pana la ora 10 noaptea au voie sa faca galagie dar de la ora aia in sus nu mai au voie.Sunati la politie si spuneti-le cum sta treaba, si or sa vina sa discute cu ei.Iar daca sunt prinsi ca fac zgomot or sa primeasca o amenda sanatoasa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Legea prevede dreptul tuturor la liniste dupa ora 22.De asemenea animalele de casa sunt admise numai in conditiile in care nu afecteaza linistea celor din jur.Sa depuna tatal tau o plangere la politie, iar a doua oara, daca se repeta dupa ora 22, sunati la 112.Intrebati administratorul blocului in ce conditii se pot tine cainii in apt, pentru ca aceste reguli difera de la o asociatie la alta.