| silvipisicutza a întrebat:

Exista pe lumea asta o fata care reuseste sa-mi distruga viata si sa faca fiecare zi un dezastru. Nu este ruda cu mine si vreau din tot sufletul sa o omor. Desi stiu ca nu as avea mustrari de constiinta, ma oftic pentru ca nu pot sa-i fac nimc... Deci, ce fac?

20 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Dai kill si gata laughing.

| danay72 a răspuns:

Daca ignori o astfel de persoana, va fi cel mai bine.

| AirănMeidăn a răspuns:

Cum adica iti face fiecare zi un dezastru? Ce iti face, mai exact?

| silvipisicutza explică (pentru AirănMeidăn):

E o poveste lunga... esti dispus/a sa afli?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru silvipisicutza):

Altfel nu as fi intrebat

| silvipisicutza explică (pentru AirănMeidăn):

Pai... noi doua ne cunoastem de cand eram mici. Ea e mai slaba si mai amarata ca mine si deci eu mereu ii dadeam ei tote hainele care nu imi mai veneau. Viata saraca pe care a dus-o si pe care inca o duce a facut-o pe fata sa fie foarte profitoare. Cu cat cresteam, cu atat se inmulteau momentele in care eu "faceam cinste". In timp mi-am dat seama de ce face, numai ca nu imi pasa pentru ca altfel eu nu puteam sa am nicio legatura cu lumea. Toti ma considerau superficiala si fitoasa doar pentru ca eu veneam de la oras. Practic, imi cumparam prietena. Acum aprox. un an, am incetat sa mai platesc din moment ce ea nu imi dadea inapoi prietenia de care aveam nevoie. Ma considera o proasta care spune tuturor tot ce aude si nu voia sa-mi spuna nimic din ce face. Ma enerveaza groaznic faptul ca ea a avut sansa sa afle cum sunt eu de fapt, dar nu a facut asta si in plus a mai si spus tuturor ca eu sunt proasta si copilaroasa si ca nu stiu sa pastrez secrete. In felul asta m-a izolat si mai mult. Stiu ca e egoist sa spun asta, dar eu chiar nu am pe nimeni care sa inteleaga cu adevarat ceea ce spun eu sau glumele pe care le fac pentru ca sunt pur si simplu mai inteligenta decat ei... M-am saturat de toate dramele si povestile astea de dragoste pe care toate fetele de varsta mea cred ca le traiesc si de aceea nu imi mai doresc sa stau pe langa ele. Eu refuz sa imi fac un iubit deoarece sunt foarte pretentioasa. Cu toate astea, exista un baiat care a reusit sa ma pacaleasca si de care nu pot sa uit, iar ea stie bine asta. Eu mereu ma port natural pe langa el, iar ea se transforma complet cand e pe langa el sau orice alt baiat. Devine pisicoasa si rasfatata si stie ca urasc falsitatile astea. Comportamentul ei il impiedica pe baiat sa descopere persoana care sunt cu adevarat, facandu-l sa creada ca sunt o copila proasta si ca habar nu am ce e aia o relatie. Profita de faptul ca eu nu am avut niciodata o relatie serioasa si incearca sa il indeparteze pe baiat de mine. Eu vad toate astea ca pe o razbunare din invidie pentru ca eu sunt mai importanta in societate decat este ea si de asta vreau sa scap de fiinta asta si sa nu mai aud de ea in viata mea. Din moment ce nu s-aintamplat nimic in favoarea mea in ultimii 3-4 ani din cauza ei, vreau sa dispara si sa nu se mai stie niciodata de ea. Poate e un gest egoist sa vreau eu toata atentia, doar ca eu nu as cere nimic in schimbul ei, ci din contra pana acum am tot platit pentru atentie si prieteni.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru silvipisicutza):

Oh vai, am atatea de zis
"M-am saturat de toate dramele si povestile astea de dragoste pe care toate fetele de varsta mea cred ca le traiesc"
" Eu mereu ma port natural pe langa el, iar ea se transforma complet cand e pe langa el sau orice alt baiat. Devine pisicoasa si rasfatata si stie ca urasc falsitatile astea. Comportamentul ei il impiedica pe baiat sa descopere persoana care sunt cu adevarat, facandu-l sa creada ca sunt o copila proasta si ca habar nu am ce e aia o relatie."

Deci aici te inteleg perfect, sunt in exacttt aceeasi situatie. La fel face si fata cu care stau in majoritatea timpului, si e enervant
Nu stiu ce sa zic. Pur si simplu nu mai sta cu ea. Ignor-o. Demonstreaza-i ca esti mai inteligenta ca ea. Am vazut ca ai zis ca altfel nu poti avea nicio legatura cu lumea. Ce iti pasa tie de ei daca, in fond, ei nu te accepta decat daca vii la pachet cu ea? Fa ce ti-am zis eu si crede-ma ca va fi totul mult mai bine

| silvipisicutza explică (pentru AirănMeidăn):

Eu nu mai stau de mult pe langa ea. O evit tot timpul si urasc sa aflu de la unii prieteni (relativi) ca se da la acel baiat oricand primeste ocazia, inmodul in care am explicat mai sus... e ca o carie de care nu poti sa scapi si urasc faptul ca inca se preface ca suntem prietene bune si ca nimic nu s-a intamplat vreodata.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru silvipisicutza):

Spune-i in fata ca nu mai sunteti prietene

| silvipisicutza explică (pentru AirănMeidăn):

Stie ca nu mai suntem. Ea continua sa faca ceea ce face ca eu sa ma pot apropia din nou de ea iar ea sa poata sa ma sece de bani inca odata... totusi daca devin iar prietena ei, o sa continue sa ma trateze ca pe un copil mic si sa ma izoleze complet. Eu nu am de castigat nicaieri...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru silvipisicutza):

Pai atunci nu o fa

| silvipisicutza explică (pentru AirănMeidăn):

In momentul asta nu o fac... si e din ce in ce mai rau. Iar daca ii pun conditii o sa par slaba iar eu nu sunt asa. "Succesul" ei pare sa paleasca in ultimul timp pentru ca traim intr-o localitate mica si lumea a inceput sa afle lucruri despre ea, dar nu suntem departe de oras plus ca facebook-ul ii face treaba mult mai usoara :/

| AirănMeidăn a răspuns (pentru silvipisicutza):

Continua sa o ignori, etapa asta o sa treaca asa ca oricare alta, adica nu poate face asta la nesfarsit

| silvipisicutza explică (pentru AirănMeidăn):

Problema e ca se apropie liceul si nu vreau sa "fure si orasul". Deja multi cred ca ma tin ai mei din scurt pentru ca asa a zis ea si chiar mi-e frica de inca 4 ani in umbra...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru silvipisicutza):

Nu ar trebui sa-ti pese. Atata timp cat nu e adevarat, nu vad de ce ti-ar pasa. Nu mai vorbi cu persoanele despre care stii ca au o parere proasta sau creata de acea prietena a ta despre tine. In primul rand ei nu ar trebui sa creada ceva doar pentru ca le-a zis-o ea, si daca o fac, ei bine asta ar fi destul ca tu sa-ti dai seama ca nu merita sa vorbesti cu ei

| Anonima0000000000 a răspuns:

Ok Buna sper ca cu faza cu omoratul ai glumit, cum adica iti distruge viata ce iti face? zi-mi ca sa te pot ajuta! ok?

| floryn1993 a răspuns:

Elibereazate de Ura, Nu duce la nimic bun. Nu are rost sa faci desturi care iti distrugi propria viata.

| kevincube a răspuns:

Citind povestioara ta mi-am dat seama că, inconştientă fiind îi dai voie acelei "prietene" să-ţi pună etichete.
Recomand să-ţi vezi de treaba ta arătândui acelui băiat cum eşti tu cu adevărat.
Nu ştiu de ce dar mi se pare că tu depinzi oarecum de tipa aia chiar dacă nu o suporţi ea te conduce şi îi lasă pe cei din jurul tău să te vadă prin ochii ei şi anume rău.
Fi tu stăpână pe tine şi pe calităţiile tale. Experienţă nu are nimeni dacă e să o iei după experienţă. Sper că înţelegi ce-ţi spun aici.

| Vennuss a răspuns:

Eu zic sa ii arati baiatului cum esti tu cea reala, si nu numai lui, ci tuturor din jurul tau, incerca sa scapi intr-un fel de aceste ganduri rele care iti distrug viata, stiu ce spun.Eu zic sa consulti si un psiholog.Si inca ceva spui ca nu vei mai vorbi cu acea fata deoarece iti vei chelui iar banii cu ea, daca esti inteligenta asa cum spui nu are cum sa-ti cheltuiasca banii.Alunga acele ganduri diabolice, nu vei ajunge la nimic bun! Gandeste-te la cele mai frumoase clipe petrecute cu prietena ta, la chestii care te fac cu adevarat fericita, sa razi poate asa mai scapi de rautate.

| IWolfy a răspuns:

Nu o baga in seama