| anonim_4396 a întrebat:

>Faza cum ca daca faci sala iti impiedici cresterea in inaltime e adevarata pana la urma? Sau e doar un... "mit"?
>Dar tractiunile la bara? Cica ar ajuta la cresterea in inaltime. Funda celui care ma lamureste, multumesc.

6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Da, anumite exercitii sau tipuri de sport opresc cresterea. Si eu cunosc pe cineva care nu a mai crescut foarte mult din cauza antrenamentelor excesive.

| Mk01 a răspuns:

Exerciţiile gen genoflexiuni cu greutăţi sau cu bara în spate, sau chiar la presă pot să îţi oprească creşterea, dar nu aşa de mult, ci foarte puţin, câţiva cm. Dacă ai o înălţime decentă de cel puţin 1, 66-1, 70 e bine să faci sală.

Răspuns utilizator avertizat
| Mk01 a răspuns (pentru TuDorEL96):

Chiar deloc. Nu poţi creşte de la tracţiuni, îţi antrenezi muşchii spatelui într-un mod care zic eu e mai sănătos decât să pui presiune pe coloană.

Răspuns utilizator avertizat
| FacLaMisto a răspuns:

In mod normal sala atat timp cat nu abuzezi nu are nici o treaba, cat despre crescut sunt mai multi factori care te opresc din crescut, cum ar fi fumatul, inceperea vietii sexuale la o varsta frageda, etc... Daca ai varsta intre 14-17 ani, fi fara grija ai timp sa crestihappy