| AlexDorinel a întrebat:

Fiti atenti, deocamdata sa zicem ca nu mai vreau ssd, dar vreau un mousepad rgb la 80 lei si mi-e rusine sa-i spun tatalui,ce ziceti?

Stiu ca iar va iau cu rusinea dar va zic o chestie, mie mi-e rusine sa-i spun pentru ca dupa tine minte ce vreau si o sa se comporte altfel si nu e bine.

Si alt motiv pentru care mi-e rusine e pentru ca dupa o sa regret, adica o sa-mi scoata ochii, da pentru 80 lei mi-ar scoate ochii va zic eu.

Deci? Ce fac?

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti suprimi dorintele pentru lucruri inutile si te apuci sa iti doresti chestii care chiar iti trebuie, precum o carte de romana.

| Sonia822 a răspuns:

La tine nu e rusine, e sictirul de dupa, anticipand ca-ti va scoate ochii. Poti sa-i explici ce vrei sa cumperi, sa-i explici ce vrei exact, sa-i explici ca nu vrei altceva ci ACEL model, exact cum ai scris mai sus. Nu pune la inima eventualele reprosuri de care spui, ramai cu bunul si te bucuri ca-l ai. Ce spune dupa, sa intre pe o ureche si sa iasa pe alta. La un moment dat vei fi suficient de mare incat sa te angajezi, sa ai banii tai, sa devii independent, poate ii vei da si inapoi, daca vei avea suficient. Pt asta trebuie sa ajungi sa ai studii superioare, la o facultate buna, care sa-ti deschida usi catre venituri considerabile. Cati ani ai?

| Dandinelle a răspuns:

Incearca sa te gandesti mai practic, de ce ai nevoie cu adevarat si ce este un moft, sincer un mousepad rgb e doar un moft, care nu te ajuta cu nimic sa fii mai productiv sau mai confortabil, pe langa asta gasesti "presulete" de mouse-pad-uri mult mai ieftine si la fel de eficiente, nu trebuie sa fie un brand anume. E ca si cum ti-ai lua un Apple stander de 1000 de euro doar pentru ca ai un Apple TV si nu poti sa-ti tii tv-ul pe birou. Gandeste-te mai bine daca ai nevoie de mai multa putere sau spatiu. Ok, un ssd poate costa mai mult de 80 de lei dar il simti odata ce il pui, la fel si niste placute de ram daca-ti suporta placa de baza.
Se pare ca-ti cunosti parintele si cum o sa reactioneze, pune-te putin in papucii lui, vorba aia, vrea sa te vada ca progresezi si ca nu te blochezi pe mofturi, asa ii arati ca vrei sa investesti in viitorul tau si nu in mofturi.

| mitzok a răspuns:

Mousepad rgb? cu ce te ajuta luminile?