| Shontellle a întrebat:

Fratele meu are bacul anul acesta si pur si simplu nu vrea sa invete.El spune ca nu poate sa retina insa nu e asa.Cum as putea sa-i structurez materia mai ales la romana, astefel incat sa fie mai usor? Ajutoor..cum sa-l motivez?

3 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Oricat ai structura materia aia, tot e o caruta de invatat si necesita efort din partea lui.
Poate invata cat sa ia un 6, desi s-ar risca.
Diploma aia ii poate(mare poate) spori sansele de angajare. Daca i se pune pata, poate va vrea sa faca o facultate si nu va putea pentru ca nu are hartia aia. Deci automat o optiune in minus. Lucru deloc avanajos din punctul meu de vedere.
Macar din orgoliu s-o faca. Ca sa nu se lase mai prejos ca altii.
Ar fi frumos sa marcheze sfarsitul ciclului cu promovarea bacului. Seal the deal. Daca nu vrea sa continue cu facultate, macar stie ca a terminat ceea ce a inceput.
Acu', daca nu vrea si nu vrea, nu-l poti obliga, chiar daca tu ii vrei binele.
Delasarea asta costa in timp. Poate e nevoie sa afle pe pielea lui.

| Doub a răspuns:

Îi spui că ţara asta are nevoie şi de gunoieri.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Doub):

Nu văd de ce ai ajunge gunoier pentru că ai cu o hârtie mai puțin ca alții.