| KeepCalmAndBeYou a întrebat:

FUNDA...Imi spune va rog cineva ce sunt alea substantive colective? Puteti da va rog ceva exemple big grin de exemlu imi spune ceva sa formez substantiv colectiv de la cuvantu FUM Va rog HELPP... FUNDA

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fum-fumuri, mai multe fumuri reprezinta o colectivitate happy

7 răspunsuri:
| TheDaughter a răspuns:

Pai...substantivele colective sunt cuvinte care denumesc grupui...de ex: gireada, turma, stol, etc.

| KeepCalmAndBeYou explică (pentru TheDaughter):

Ai putea te rog sa imi zici cum ar fi la cuvantul fum de exemplu poate o sa imi dau seama mersi uuult:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa il derivezi cu sufix eventual ca sa il faci substantiv colectiv, sau te folosesti de pluralitate, fumuri happy

| KeepCalmAndBeYou explică (pentru anonim_4396):

Nu stiucrying(

| KeepCalmAndBeYou explică (pentru anonim_4396):

Mersii mult oricum m descurc cat de cat macar sa vada ca am scris ceva totusi laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru KeepCalmAndBeYou):

That's the spirit tongue

| Rosca_Catalin_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este bine cun ai spus.
SUBSTANTIVELE COLECTIVE sunt acele substantive care la forma de singular arata o multime da obiecte.
ex.:piatra->pietis, pietrisuri (la plural)

| anonim_4396 a răspuns (pentru KeepCalmAndBeYou):

Fum-fumuri, mai multe fumuri reprezinta o colectivitate happy