| andra_7244 a întrebat:

Fundaa! Cine rezolva problema:*
Pretul unui telefon mobil a scăzut cu % 10 şi, după o săptămână, noul preŃ a scăzut cu încă 10 %.
După cele două modificări de preŃ, telefonul costă 81 de lei.
a) ArătaŃi că preŃul iniŃial al telefonului a fost de 100 de lei.
b) Cu ce procent din preŃul iniŃial s-a micşorat preŃul produsului după cele două ieftiniri?

Răspuns Câştigător
| Behindtheface a răspuns:

Pentru puctul a)
daca notezi pretul initial al teleponului cu X rezulta ca dupa prima ieftinire pretul telefonului devine X-10%din X care il poti scrie ca X-10/100X adica X-0, 1X.
dupa a2 a ieftinire o sa iti rezulte ca pretul telefonului va fi (X-0, 1X)-0, 1(X-0, 1X)=81.
de aici ai o simpla ecuatie din care scoti X si vine angry1-0,2+0,01)=81 rezulta X=100 cum trebuia aratat.