| jo_7070 a întrebat:

URG! cum se face asta: pretul unui produs este de 500 lei. pretul produsului se micsoreaza cu 10%, apoi noul pret se micsoreaza din nou cu 10%. a) aflati pretul final, dupa cele doua ieftiniri ale produsului. b) ce ce procent din pretul initial s-a micsorat pretul produsului in urma celor 2 ieftiniri? URGENTT! FUNDAA+VOT

Răspuns Câştigător
| mikkhhell a răspuns:

A) La prima micsorare a pretului cu 10% (50 lei), o sa avem noul pret de 450 lei, iar la a doua micsorare cu 10% din noul pret (45 lei) avem pretul final de 405 lei. b) Rezolvam urmatoarea ecuatie y%din500=405,unde y este procentul total de micsorare a pretului, rezolvand ecuatia avem expresia: yx500/100=405, putem imparti 500 la 100 si expresia devine: yx5=405, scoatem y din ecuatie si ne rezulta expresia: y=405/5, ne rezulta y=81, deci noul pret reprezinta 81% din pretul de pornire sau altfel spus in urma celor doua ieftiniri pretul initial a scazut cu 19% (diferenta pana la 100% scazand cei 81%).