| deedeeutsa a întrebat:

Mâine e examenu' la mate. Formulele le ştiu, dar când încep să fac un ex. de gen : Pretul unui telefon mobil a scazut cu 10% si, dupa o saptamana, noul pret a scazut cu 10%. După cele două modificări de preţ, telefonul costă 81 de lei.
a) Aratati ca pretul initial al telefonului a fost de 100 de lei.
b) Cu ce procent din pretul initial s-a micsorat pretul produsului dupa cele doua ieftiniri?

Imi dau batai de cap. Le fac impreuna cu colegii si nu sunt chiar asa de prosti incat sa nu stie. Dar ne da diferit de raspunsul final. Bine, nu fix la problema asta, sunt o gramada. De o saptamana tocesc, fac exercitii, dar nu-mi ies. Media in oral am 8. Dar nu stiu ce sa fac la examen. La examenul de la romana iau 10 iar media 5-8 este de 9 si putin. Si ma scade foarte mult. Spune-ti-mi ceva ce ma poate ajuta in priviinta asta. Ce sa lucrez, cum sa procedez sa le inteleg mai bine? sad

Răspuns Câştigător
| Cristi95 a răspuns:

Am gresit scuze big grin Credeam ca pretul initial era de 81 lei worried. Deci intai faci 10% din 100 = 10, 100-10=90 pretul dupa prima ieftinire 10% din 90=9 deci 90-9=81 lei. Asta pentru punctul a) pentru b) 100-81= 19% s-a ieftinit din pretul initial dupa cele 2 ieftiniri consecutive. Scuze pentru primul raspuns dar nu am fost atent. Succes maine si sa imi zici cat ai luat la testare big grin

8 răspunsuri:
| MamaOmida69 a răspuns:

Pai eu cred ca trebuie s`o iei logic. daca stai si tocesti si inveti pe de rost n`ai sa reusesti niciodata. astfel de exercitii nu sunt asa de grele.
De exemplu. notezi pretul telefonului cu a sa zicem si scrii prima scadere de 10% ca 10/100 * a la fel faci si la urmatoarea doar ca ai grija ca nu e din a. ci din pretul ramas happy

| Cristi95 a răspuns:

Problema asta e usoara deci faci 10% din pretul initial daca e 81 lei 10% = 8.1 lei. 81 - 8.1 = 72.9(pretul dupa prima ieftinire) apoi din acest pret faci iar 10% = 7.29 si scazi din acel pret adica 72.9 - 7.29 = 65.61 Pretul dupa cele 2 iftiniri consecutive. Hai ca e foarte usor. Gata cu invatatul ca dupa aia o sa ai impresia ca nu sti nimic. O sa vezi o sa fie bine. Sper ca ai inteles cum se face problema big grin

| Al3xa97 a răspuns:

Pai zici ca esti in fata la un calculator si la ceva care te bine dispune si incepi, uite ti-o rezolv eu, si dupa model mai faci tu altele
x- pret initial
1 pret= x-10/100*x, aduci la acelasi numitor si aduci la forma simpla
2 pret= x-10/100*x, idem sus
si faci: 1 zi + 2 zi =81 inlocuiesti si o sa vezi ca o sa iti dea 100

b) P%= pret initial/ 100 de unde, P% = x% si ai rezolvat problema, este foarte simplu

plizz funda? puppy dog eyespuppy dog eyes

| Al3xa97 a răspuns:

Sper ca te-am ajutat:*...bft pentru maine, si mie mi-e frica la examen, dar o sa treaca:*

| Agnes_7146 a răspuns:

X - 10/100 =Z
Z-10/100 = Y
Y= 81 lei ---> 81 + 10% din Z +10 % din X = X
X - 10 % = 90 %.
90% = 81 + 10% din Z.
90% = Z.
Z - 10 % = 90% (din Z).
90% =81.
90/100 x Z = 81.
81 : 90/100 = 81 x 100/90 = 810/90 = 90 ( este pretul de la prima scadere)
90 = 90% (din X) ----> 90/100 x X = 90.
90 : 90/100 = 90 x 100/ 90 = 9000/90 = 100 (pretul initial)
ca sa intelegi mai bine trebuie sa faci mai multe exercitii de acest fel si sa intelegi cerintza cum trebuie. nici eu n-am inteles la inceput dar acum am rezolvat problema big grin

| blamefire a răspuns:

90/100*x=81 de lei
9x/10=81
810=9x
x=90
x este suma de dinainte de prima reducere.
acum arat ca pretul telefonului a fost de 100 lei :
90/100*y=90
9y/10=90
900=9y
y=100
y este pretul de bun inceput...atat costa daca il luai fara nicio reducere.
b) pretul initial este de 81 de lei...cu 20%

| blamefire a răspuns:

Scz la punctul b) pretul s-a ieftinit cu 19%

| NoMusicNoLife24 a răspuns:

Nu esti singura.nici eu nu le inteleg si chiar ma tem de ce o sa fie maine:-s:-s