| Andrutza137 a întrebat:

Heei TPU.As vrea sa va intreb ceva.
Am note foarte bune la scoala.In clasa a 5-a media anuala mi-a iesit 9, 35 in a 6-a 9, 00 si acum in a 7-a pe primul semestru 9, 17.Am luat numai premiul 1 si 2. Un coleg de la mine din clasa intodeauna am fot "adversari" la note in a 5-a eu premiul 1 el 2 in a 6-a el premiul 1 eu 2..Si as vrea ca in acest semestru sa devin o eleva foarte silitoare, mult mai mult decat sunt pentru ca eu nu invat niciodata, nici la teste spun ce stiu din clasa si uneori nu sunt multumita de rezultate.Ma gadeam ca sa devin o eleva mai silitoare sa urmez urmatorul program:
-Seara imi fac toate temele si invat la TOATE materile
-Vineri imi fac toate temele pe toata saptamana
-Sambata invat.
-Duminica recapitulez ce am invatat vineri.
Stiu e un program foarte dificil si stiti cum este daca reusesc in primele saptamani am sa ma obisnuiescbig grin.
Dar intodeauna problema mea a fost leneacrying(
Pana acum temele mi le faceam dimineata,nu pe toeate si nu rea invatam, vinerea si sambata stateam degeaba la tv sau calculator, si duminica SEARA pe la 22:00 imi faceam cateva din teme. Voua vi se pare normal? Chiar imi doresc sa devin o eleva silitoare, dar nu e usor si sunt si cam lenesa. Vreun sfat? Voi ce program aveti pentru scoala ma refer la invatat si teme? Va rogg ajutati-ma cu un sfat dau FUNDA promit!

Răspuns Câştigător
| inconscient a răspuns:

Se pare ca vrei sa devii o stea! Eu nu am asa program si am aproape 10 pe linie! Nu exagera! Mai ales la inceput! Ia-o usor, treptat, incetul cu incetul! Mai citeste lectia o data acum, o data mai tarziu, cate un exercitiu la mate, cate unul la fizica sau chimie si asa mai departe! Cand inveti, incearca sa fie mai usor, scoate ideile principale, intraba-te mereu "de ce?"! Mai variaza-le ca n-o sa poti sa stai o ra la o singura materie! Sper sa ai rezultate bune! Sa ma anunti! Si sa lucrezi vinerea si sambata mai muklt ca sa te poti relaxa duminica day dreamingwinking

6 răspunsuri:
| sokey a răspuns:

Pai uite. Nu incerca sa faci cate o ora pe zi la materia care o ai pe ziua urmatoare e foarte bine. Faci asa : In fiecare zi incercis a faci ce ai facut in clasa. Unde nu stii te mai uiti in caiet... Asa faci al fiecare obiect. Dupa aia iti faci temele si esti pregatita. Dupa aia o ora la tv inca una la calculator sau maxim doua in timpul liber mai citesti ceva la ora 22 maxim 23 esti in pat pregatita pentru a doua zi. IN wekkend mai iesi cu parintii iesi cu prietenii ep afara...

| Budincăăă a răspuns:

Asa spuneam si eu in fiecare an, ca am sa fiu constiincoasa si silitoare, imi fac toate temele, etc...dar nu am avut suficienta vointa si mediile nu era mici, dar nici 10. dupa am realizat ca am nevoie de o medie mare ca sa intru la un liceu bun.si acum, pe ultima suta de metri m-am apucat de invatat, dar nu prea functioneaza, deoarece, am lagune si imi este greu sa inteleg toate lectiile(la mate). Sfatul meu este sa te apuci de invatat, dar nu mecanic, incearca sa intelegi cea ce inveti, lucreaza in plus, fii atenta la ore.Lasa lenea.Mai tarziu o sa iti para rau. mie imi pare rau ca nu am ''vanat'' notele, acum imi trebuie medie foarte mare ca sa intru la un liceul la care vreau sa merg.

| Andrutza137 explică (pentru Budincăăă):

Pana la urma lenea asta o sa ne doboare de totlaughing Pana la uram la ce liceu ai intrat?

| Budincăăă a răspuns (pentru Andrutza137):

Sunt inca in clasa VIIIa, urmeaza liceul militarhappy

| Andrutza137 explică (pentru Budincăăă):

Bravoo

| Budincăăă a răspuns (pentru Andrutza137):

Mersi