| Chocolate a întrebat:

Au fost parintii mei prea buni si mi-au cumparat mie atatea calculatoare si televizoare, am si PC si laptop, si 3 televizoare, si tampeniile astea ma trag mult de la invatat, nu le pot lasa, is ca un drog, si pierd prea mult din cauza lor, pierd notele, vederea si creierul! ce ma fac, parintii s-au saturat sa imi zica sa le mai las si ma lasa dracului de capu meu iar eu nu am vointa, sunt prea slaba, sa mai las din calculator si televizor...frate,sunt clasa a8astraight face, dau la sf de anul asta 3 examene grele si imd urmeaza si teze, ce sa fac sa nu ma mai gandesc la calculator, sa nu il mai deschid imd cum intru in casa, sa nu mai stau toata ziua pe el, sa renunt la el, sa intru si eu odata in paste, sa imi vad de toate temele, sa fac totul, acum fac maxim 20% din tot ce am pentru scoala, restul fac si eu acum ca restul clasei in pauze, stau si eu ca xeroxu in pauze si copiez teme, inainte faceam tot si eram eleva silitoare. Calculatoru asta ma distruge, la romana nu mai stiu un mod, caz, verb...calculatoru m-a prostit, stiu ca imi veti spune sa il mai las sa incerc, sa am vointa, sa pun parintii sa ascunda cablul, dar nu tine, va rog ajutat-ma, am nevoie de autor, viata mea trebuie salvatasad

Răspuns Câştigător
| mikey a răspuns:

Asa mi se intampla si mie.sadInainte in clasel mici nuaveam calculator nici net si stii...era asa de bine, siinvatam foarte bine, si chiar ai dreptate, ne strica sanatatea.Nu stiu poate exista ceva sfaturi ca sa te lais de el.Eu cand incep sa-mi invat mai alesla geografie of sunt niste orase care sunt greu de proinuntat sima enervez si brf la calculator.As vrea sa imi petrec timpul libe in are, sa mai citesc carti, sa mai fac exercitii in afara de tema. OFofof, ce fain era cand nu avem netu ca numai ma jucam cu prietenii, de Craciun mergeam la colindat la rude, iar acum nu mai iesdin casasaddar intr0un fel e si utillaughingmai ales site-ul acesta.

Pai astept si eu raspunsuri la intrebarea ta.Si eu vreau sa ma ocup mai mult de scoala decat de calculatorur, si, intr-un fel numai iti ierzi vremea degeaba, mai bine faci altelucruriin timpul acela. Pierzi timpul cu prosii. ce sa faci, astai viatasad

Iti urez mult succes la scoala!

10 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Vorbeşte cu părinţii tăi, spune-le că fie mai exigenţi şi să stea cu gura pe tine ca să înveţi. O variantă pe care ar putea-o aplica ar fi să nu te lase la calculator decât după ce îţi termini toate temele. Sunt convinsă că în felul ăsta vei reuşi să înveţi. Spune-le!

| dada a răspuns:

Taie cablul de la calc si de la tv laughinglaughing

| alinutzacodruta a răspuns:

Le poti dona... vb serios happy asa nu te mai tenteaza nimic...tongue

| IQOnly a răspuns:

Cea mai eficienta metoda e sa le spui parintilor tai sa iti ia toate cablurile! Si asa nu o sa mai ai de facut decat scoala scoala scoala!

| blackcat_3605 a răspuns:

Mai intai ar trebui sa faci un pact cu tine insati. Pun pariu ca dorinta de a avea note mari si de a reusi cu brio la examene va fi mai puternica decat timpul pierdut in fata calculatorului sau tv-ului, orice ai spune tu Totul tine de vointa. Oricum asta nu se va intampla asa, deodata dar daca vrei cu adevarat, vei reusi. Bafta la scoala! happy

| cata008 a răspuns:

Mda nu stiu ce sa zic cand eram clasa a 8 ca tine si eu stateam mult pe calculator, dar cand au venit examenele m-am pus si am invatat...totul are o limita... o sa ai timp destul in vacanta pentru asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata campania GEOANA:"vi cu electrocasnicele la noi iar tu pleci cu mana goala, vei avea timp de studiu si de baieti"big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...stii...cred ca daca chiar vrei sa treci ai sa ai vointa, dar trebuie sa tio gasesti, ca si mine de ex, ai putea sta doar noaptea la calc, de la 7-10(sa spunem) si in acest pe[rogram intra si televizorul

| Dana1793 a răspuns:

Imi place cum gandesti laughing. Esti prima persoana care spune ceva mai putin bun despre calculator.
Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai ca atunci cand vi de la scoala si deschizi pc`u, sa te oblige, nu sa te roage, sa-l inchizi si pana nu termini absolut toate temele. Si incearca in fiecare zi sa stai cat mai putin la calculator, de ex azi stau 4 ore, maine scazi si tot asa pana o sa ajungi sa te plictisesti repede de el. Pune-ti in gand ideea asta sa stai cat mai putin si ca scoala sa fie pe primul loc.
Sper sa reusesti cat mai repede! :*
Sau cum a spus agenta, da-le cuiva, vinde-le, imprumuta-le unei rude sau unui prieten caruia i s-a stricat numai sa nu le mai vezi. Pastreaza laptopu sau calculatorul, ca doar n-o sa stai toata viata sa inveti, si asa mai scapi de cateva. happy

| Dya_9999 a răspuns:

Esti in situatia in acre sunt si eu ...de la premiul 1 am ajuns la 2 si pare ca va fi tot mai greu. sh imi e frica. fa sh tu ca mine ...cand te apropii de calculator trage-te de par ((: