| CatalinaCatyCaty a întrebat:

Heey! Ce semnificatie are ancora facuta ca tatuaj? happy

Răspuns Câştigător
| OoRzVoO a răspuns:

Tatuajul ancorei face parte din galeria de tatuaje occidentale de peste doua secole, avand, totodata, origini stravechi, antice.Simbolul ancorei este preferat de catre persoane asociate cu o cariera in marina si este identificat cu marinarii de pe cuprinsul intregii lumi.Multi marinari tineri isi tatuau ancora pe corp cu ocazia primei traversari a Atlanticului.
Simbolul ancorei este adesea incorporat in alte elemente grafice, fiind amplasat in mod obisnuit intr-o pozitie centrala.Alte reprezentari grafice asociate cu ancorele sunt corabiile (cu panze), sirenele, busolele.

In vremurile stravechi, ancora, asemeni pestilor, era un simbol legat de biserica crestina timpurie.Un tatuaj cu o ancora putea sugera o perioada de post asemanatoare unei corabii care isi gasea adapost intr-un port sigur, aparat de curentii si vanturile care o puteau face sa se rataceasca.

Numai Bine! Fundita?

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Ca e marinar, a facut armata la marina sau pur si simplu si-a tatuat ancora fara sa simbolizeze ceva anume.

| lollellil a răspuns:

De asemenea ancora este simbol al curajului, sperantei, increderii si nadejdii atat in propria persoana cat si in altii, de asemenea, asociat cu diverse elemente isi poate contura seminificatia, de exemplu asociat cu crucea si inima reprezinta credinta in Dumnezeu in religia ortodoxa, asociat cu ceas, busola asigura increderea in viitor si speranta ca timpul "le rezolva pe toate" etc