| Lol_7072 a întrebat:

Hei.Am nevoie de ajutor.As dori sa ma mut in america(u. s. a) impreuna cu parintii mei, dar nu stiu cum sa ii conving. Imi doresc de foarte mult timp sa parasesc tara si sa ma duc undeva unde am mai multe posibilitai.Va rog ajutati-masad. Ce ar trebui sa fac pentru a-i convinge?

4 răspunsuri:
| deniisu a răspuns:

Si eu vreau sa plec in america dar singura adica sa imi fac familia mea acolo.Gandeste ca parinti tai s-ar putea sa nu isi gasesca o slujba acolo pentru ca la ei criza este ca la noi sau mai mare.si in plus va trebuie si o locuina poate si masina si poate nu le este usor sa va mutati asa departe.Stiu ca acolo ai mai multe posibilitati si este diferit de Romania dar parintilor tai cu siguranta nu le este usor sa incepa totul de la 0.

| TeddyAn a răspuns:

rolling on the floor Dragul meu tu crezi ca e asa simplu sa parasesti tara? Pentru tine, probabil un copil de 12 ani, sigur ca este. Stii macar limba engleza? Pentru parintii tai crezi ca e asa simplu sa-si lase slujba, familia si locurile unde probabil au copilarit pentru un capriciu de-al tau? Terminati ma cu ideile astea. Dintre toate tarile in SUA ajungi cel mai greu

| EuSiCuMine a răspuns:

Ai grija ca ce spui tu nu e o joaca, e inceputul unei noi vietii. Depinde de bani, este foarte scump acolo, locul de munca pentru parintii tai se gasesc foarte greu mai ales daca nu stiu 100% limba. Va trebuie multi bani pentru acest pas. Daca tu ai toate acestea, si vrei sa renunti la tot de aici, prieteni, rude apropiate doar pentru a pleca. le poti explica cat de mult iti doresti tu sa pleci acolo. Daca ai o ruda acolo convingei sa te lase acolo macar in vacanta de vara sau daca nu te vor lasa deloc si nu vor vrea, asteapta pana faci 18 ani si vei avea posibilitatea sa te duci. Dar eu te asigur ca mai bine e aici.
Numai bine:*

| Mary496 a răspuns:

Parintii iau decizia aceasta, nu tu.Aici au un serviciu stabil,o casa, familia, etc.Ca sa pleci in State iti trebuie analize,bani,casa,un loc de munca prestabilit,scoala! Nu poti pleca asa, maine, poimaine.Sa stii ca viata in America nu e deloc usoara!