| lefteradrian2000 a întrebat:

Doresc sa imi dati niste sfaturi cum sa imi conving parintii sa imi ia un catelus la bloc... Va rog ajutati-ma am mare nevoie de un caine.Dau funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| AnabelleKr a răspuns:

Eu am primit un Akita Inu(stau la bloc). Cainele este de talie mare si crede-ma ca este greu de intretinut. Trebuie sa-l plimb de cel putin 5 ori pe zi, trebuie sa vorbesc cu el, trebuie spalat, hranit, etc. Gandeste-te ca e ca si cum ai avea un bebelusstraight face. Daca tu crezi ca poti avea grija de el si ai timp liber, atunci explica-le parintilor tai ca esti destul de mare si ca asa cum iti porti tie de grija, asa ii vei purta si lui.

P.S: Arata-le filmul "Hachiko-A dog`s story", pe tata l-a sensibilizat, poate va functiona si la tine.

Succes!

| lefteradrian2000 explică (pentru AnabelleKr):

Mersi foarte mult Kunigunde am vazut filmul cu mama si mi-au dat lacrimile. Meriti cu desavirsire Funda.

4 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Pentru inceput trebuie sa te gandesti la ce inseamna sa ai un caine: multa, dar foarte multa responsabilitate; sa-l plimbi, sa-l hranesti, sa-l inveti sa-si faca nevoie afara, sa il imbaiezi, etc.

Daca tu esti pregatit si crezi ca poti face fata acestor etape, atunci nu ramane decat sa-ti convingi parintii ca meriti sa ai propriul tau animal de companie.
Incearca sa te schimbi, sa devii mai ascultator, ajuta-i la treburi, mai fa si ceva teme, vobeste-le frumos, etc.
Daca ei vad schimbari la tine, atunci nu stiu de ce nu ti-ar cumpara un caine.
Vorbeste deschis cu ei despre asta si spune-le cat de mult iti doresti un caine.
Succesbatting eyelashes.

| Sandra2571 a răspuns:

Pai ai incercat cu linguseala? eh oricum spune-le ca o sa ai grija de el si o sa cureti dupa el si ei nu vor avea nimic de facut, decat sa mearga cu tine la magazin ca ii iei ce ii trebuie si la doctor ca sa ii faca vaccinele, oricum incearca si spune-le ca esti foarte responsabila si ca o sa ai foarte mare grija de el...si eu am avut aceeasi problema si am tot plans si m-am rugat de ei pana mi-au luat laughing, eh oricum incearca ce ti-am propus eu.SUCCES!

| Sandra2571 a răspuns:

Pai ai incercat cu linguseala? eh oricum spune-le ca o sa ai grija de el si o sa cureti dupa el si ei nu vor avea nimic de facut, decat sa mearga cu tine la magazin ca ii iei ce ii trebuie si la doctor ca sa ii faca vaccinele, oricum incearca si spune-le ca esti foarte responsabila si ca o sa ai foarte mare grija de el...si eu am avut aceeasi problema si am tot plans si m-am rugat de ei pana mi-au luatlaughing, eh oricum incearca ce ti-am propus eu.SUCCES!