| Classmates a întrebat:

Hei, am o mica problemuta in care as vrea sa ma ajutati.
Anul trecut eram a VIII-a si in prima zi de scoala m-am pus cu o fata in banca si am devenit cele mai bune prietene, la inceput eram doar prietene/amice, pentru ca eu umblam cu alta fata care imi era vecina la bloc si cu care fusesem in aceeasi clasa. Ea are o bunica in orasul invecinat si se duce acolo foarte des, cam in toate vacantele si ma enerveaza chestia asta, adica la inceput nu aveam nicio problema dara cum am impresia ca e vrea sa fim prietene doar la scoala si ATAT. Ai ei nu o lasa pe la mine decat daca este pentru scoala( si asta cu greu), iar la bunica ei sta cu toate prietenele ei si este ca o parasuta pe acolo. As vrea sa termin prietenia asta si de fiecare data cand ne certam ea ma implora sa ne impacam. M-am cam saturat de ea dar nici n-am alta prietena asa buna in clasa de care sa ma apropii( cam s-au format BFF-urile). PLeasee help!

Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi romanul asta si sper sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Demise a răspuns:

Nu cred că este în totalitate vina ei, ci şi a părinţilor pentru că nu o lasă.
Vorbeşte serios cu ea şi spune-i tot ce ai pe suflet, iar dacă nu înţelege încearcă uşor uşor să te îndepărtezi de ea. Cu siguranţă vei găsi o altă persoană cu care să te împrieteneşti, nu e ea ultima persoană de pe lume. Nu trebuie neapărat să fie din clasa ta, o prietenie frumoasă se poate lega şi în alte împrejurări.

8 răspunsuri:
| Predator30 a răspuns:

Eu zic sa nu ii mai dai atat interes las-o mai moale cu ea bafta sper ca te-am ajutat

| Borsko a răspuns:

Dap. evit-o si la un moment dat va veni ea la tine sau te va ignora total. in amandoua cazurile castigi pentru ca mi se pare o fraiera care nu merita atentia ta, nici atat prietenia.

| elenushaha a răspuns:

Mda...pur si simplu evit-o

| Qphantom a răspuns:

In primul ran incearca s-a ii spui de ce nu mai vrei s-a fi prietena cu ea. Poti s-a le spui parintilor ca faceti o anumita tema si ca suntei o echipa. Daca ea tot te implora s-a te reimprietenesti incearca s-a o eviti.Nuti face griji vei gasi tu o alta prietena nu e greu.

| loveahhhh a răspuns:

Maa nu stiu exact ce sa zic ea are voi sa faca ce vrea, ce nu inteleg e de ce iti pasa pe une umbla ea si de ce nu vine pe la tine daca o consideri parasuta... nu stiu incearca sa ii spui ca n mai vrei sa fiti prietene si nu ii mai da atentie

| Classmates explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! M-au ajutat chiar foarte mult. :*

| didie a răspuns:

Pai ar trebui sa discuti cu acea prietena liber! Spune-i in fata ce ai de spus! nu tine in tine! Sinceritatea este cea mai importanta! Spune-i ca vreti sa fiti doar prietene de scoala! mie nu mi se pare ok ce face ea! adica cu ce motiv nu o lasa perinti ei cu tine? Iti dau un sfat! Explicai ce te deranjeaza, iar daca nu intelege las-o in pace pentru o perioada.