| justarandomgirl2002 a întrebat:

Am o problema destul de delicata si chiar nu stiu ce sa fac. Acum ceva timp am facut o mare greseala. Am trimis unui baiat poze nud cu mine pe internet(pai putin partea de jos, doar cea de sus, dar in care mi se vede inclusiv fata). Chiar nu stiu de ce am facut asta, nu mai facusem acest lucru pana acum. el e din alt oras; incepusem sa vorbesc cu el, facusem prostia asta, dar in urmatoarea zi mi-am dat seama ce tampenie am facut; am vrut sa rup orice legatura cu el, mai ales din pricina faptului ca devenise disperat la propriu si era extrem de dubios. el n a vrut sa inteleaga, asa ca l am blocat. in urmatoarea zi, un tip imi daduse mesaj si imi spusese ca ii trimisese lui pozele cu mine. In momentul ala am simtit ca mor, l am deblocat si i am cerut sa le stearga pe toate. El si a cerut "iertare" de mii de ori si mi-a zis ca ma iubeste si ca nu mai face asta niciodata( el sustinea ca ma "iubeste", eu nu simteam mai nimic pentru el, voiam doar sa ma lase in pace). M a asigurat ca a sters pozele, insa incepuse iar sa mi ceara, desi imi promisese ca n o mai face. Atunci am vrut sa l blochez din nou, insa mi-a dat mesaj cu toate pozele mele, drept dovada ca nu le-a sters. Simteam ca innebunesc, incepuse sa mi spuna ca o sa le trimita daca il parasesc, ca eu am vrut doar sa l fac sa stearga pozele si dupa sa l las, etc, iar eu am incercat sa i explic cu frumosul ca pur si simplu vreau sa continui si ca nu ma poate obliga sa fiu cu el. Oricum asta n a ajutat, m-am prefacut ca ma "impac" cu el pentru o perioada ca sa le stearga, nu mai stiam ce sa fac..intre timp a venit o prietena la mine si am incercat sa rezolvam cumva, incercand sa l sperie si sa l ameninte asa cum a facut el, dar tot n a functionat, mi-a dat iar mesaj cu toate pozele mele la un loc zicand ca ma "iubeste, dar eu nu vreau sa fiu buna cu el, asa ca o sa dea pozele." Am inceput sa plang, din momentul ala nu i am mai raspuns, am asteptat sa se calmeze. I am spus si mamei, chiar daca m-a inteles, urasc faptul ca i am dezamagit pe cei dragi si pe mine insami. peste o saptamana, ma intreba un amic daca am trimis nudes, ca el primise ceva. inclusiv el si multi altii dintr un liceu din orasul meu. Amicul meu s-a luat de el, si a parut ca se calmeaza intr-un final.n a facut-o, a trimis pozele in continuare. Aparent facuse screenshot la like urile de la poza mea de profil si le trimisese fiecaruia. Prietena mea cea mai buna a primit si ea mesaj, si am fost nevoita sa i explic.n am mais pus nimanui despre asta pana atunci, in afara de 2 persoane, mama si prietena care ma ajutase. In prezent, un fost de al meu a aflat, mi-a dat niste mesaje de hate in care m-a injurat, si a postat o poza cu mine in care mi se vedea fata spunand ca sunt o tarfa. primesc mult, mult hate, foarte multi au aflat si mi au facut chiar si o pagina, dar a fost raportata. Nu mai rezist, m-am saturat sa plang in fiecare zi cand deschid telefonul si l vad plin de mesaje de genul, si asta inca e putin. o sa fie mai grav, vor afla mai multi. Mi a fost atat de frica sa nu se afle, si inca imi e, dar stiu ca pana incepe scoala nu se vor opri. Nu vreau sa fiu aratata cu degetul si acolo, sa afle si colegii mei, pentru ca n o sa rezist. Daca o sa afle cei din scoala mea o sa mi se ruineze viata complet. Mi e sila de mine, de propria mea persoana. nici nu mai stiu cine sunt. Ma simt ca o curva, chiar daca m-am avut relatii sexuale in viata mea, ma simt ca una..Cineva mi-a spus sa ignor toate astea si sa ma prefac ca nu mi pasa, incerc sa fac asta, dar asta nu schimba cu nimic lucrurile. Imi puteti spune orice, va fi de ajutor... orice sfat e binevenit

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu cred ca va rezolva ceva politia. Tu le-ai trimis de bunăvoie. Dar poți depune plângere pentru șantaj, nu ai nimic de pierdut, te duci cu printurile la poliție.
Ai făcut o greșeala, știi asta, nu mai poți da timpul înapoi. Toți greșim, acum trebuie sa înveți sa accepți ca traiesti in lumea asta unde ai șansa ca ceilalți sa te batjocorească. O sa uite cu timpul, nu mai încerca sa te scuzi, lasa-i in pace și nu te mai consuma. O sa treacă. Știu ca suferi, e normal dar nu lasa ca asta sa te distrugă.

Povestea ta e exact ca cea a Amandei Todd. Caută pe YouTube, parca era cu subtitrare pe canalul lui Levi.
Și ea a făcut aceeași greaseala, dar in cele din urma a cedat, nu a mai suportat...tu nici sa nu te gândești vreodată sa faci ce a făcut ea, ai înțeles? Probabil a fost mult mai sensibilă decât tine.

Nu ești o curva, nu e un capăt de țara, o sa vezi ca toată lumea va uita și te va lasa in pace. Poate ar trebui sa îți închizi toate conturile de pe rețelele sociale un timp.
Capul sus și sa nu lași sa te distrugă nimic pe lumea asta.

| justarandomgirl2002 explică (pentru Bondarel99):

As prefera sa raman inca conectata pe Facebook si Instagram, chit ca nu am alte retele de socializare, ca sa am habar daca se mai intampla ceva. poate mai apare vreun cont de hate care sa mi posteze pozele. Individul e blocat si raportat, de asemenea si alti indivizi. Problema e ca a incercat sa se imprieteneasca cu cativa, de asemenea sa le povesteasca ce s-a intamplat, dar evident facand sa para ca eu l-am ranit si eu merit toate astea. In fine, mi am rugat prietenii sa nu mai vorbeasca cu el si sa l raporteze, insa nu i s-a inchis contul inca. Sper doar sa nu afle si alte persoane mai importante, cum ar fi colegii mei de clasa, nu vreau sa ajunga pe la urechile profesorilor sau sa fiu privita cu dispret in clasa sau, mai rau, sa ajung hartuita. N-as rezista. Multumesc mult oricum pentru incurajare, chiar inseamna mult pentru mine.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa apelezi la politie, cu putin noroc o sa-si primeasca si nenorocitul ala pedepsea.
Tu eventual te poti apara spunand ca pozele-s trucate si ca nu-l cunosti pe respectivul.

| justarandomgirl2002 explică (pentru OldSoul):

Nu prea pot face asta, a trimis si ss cu conversatiile noastre, plus ca in poze se vede clar fata si fundalul camerei mele. Vad cum fac cu politia, si mama mi-a sugerat asta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru justarandomgirl2002):

Da, la politie. Chiar daca i-ai trimis pozele, el nu avea dreptul sa le difuzeze sau sa le dea altcuiva fara acceptul tau. Daca el este major e si mai rau, ca este corupere de minore.

| justarandomgirl2002 explică (pentru CodrutElian1990):

E de varsta mea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru justarandomgirl2002):

Atunci fa-i plangere la politie. Mai mult "oprobiu" public nu o sa-ti atragi. In plangere sa ceri sa i se puna in vedere sa nu mai raspandeasca informatii despre asta. Vezi ca am pus in ghilimele oprobiu, deoarece nu o sa ti-l atragi prea tare, ca prea multe nuduri de femei se vad in mediul public. Dar tu-ti rezolvi problema si cu timpul totul se va astompa. In viata totu-i trecator. Si nu esti prima si n-o sa fii nici ultima care pateste asa ceva. Privese inainte si nu privi inapoi, spune intr-o poezie Puskin.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mai poti spune individului ca daca nu sterge pozele si nu le spune si celor carora le-a trimis sa le stearga mama ta a aflat si vrea sa mearga la politie.

| justarandomgirl2002 explică (pentru CodrutElian1990):

I-am spus deja asta, nu m-a luat in serios

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru justarandomgirl2002):

Daca nu te ia in serios, demonstraza-i ca poti sa o faci in mod serios. Nu mai ai ce pierde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci o plangere la politie mai ales ca esti minora si te-a santajat.Si daca cineva te intreaba daca ai trimis poze, spui ca nu, nu recunosti.

| justarandomgirl2002 explică (pentru anonim_4396):

Cam tarziu sa neg lucrurile acum...deja e clara situatia

| anonim_4396 a răspuns (pentru justarandomgirl2002):

Se pot foarte usor truca pozele. Daca totusi nu vrei sa afirmi asta atunci măi fată, oricine ai fi si in orice parte a Romaniei locuiesti, noi suntem alaturi de tine in aceasta intamplare neplacuta si ne dorim sa o depasesti cu bine.