| pitikaaaa a întrebat:

Hei as vrea si eu un rezumat la povestirea stiintifico-fantastico planeta celor doi sori de Horia Arama.
Am citit povestea dar... n-am inteles-o nu imi plac genu asta de povesti sau filme...deci degeba

VA rog un rezumatbatting eyelashes mersi:*

4 răspunsuri:
| βσσblėėŝ_3748 a răspuns:

Sh noi am avut la scoala aceeasi temarolling on the floor

| deviant18 a răspuns:

Ce ar fi sa cauti pe net? nici macar atata efort nu poti depune? totusi, e tema ta, nu a noastrawinking

| Rubyrubyy a răspuns (pentru deviant18):

Nu te-a întrebat nimeni...Nu trebuie sa te bagi in seamăn cu răspunsurile tale.Ea te-a intrebat un lucru. Daca stii răspunzi daca nu, nu. Daca nu ai dat un răspuns corect:de ce te-ai mai "deranjat" sa scrii acest răspuns praf...

| Gabi_Gabriela_1992 a răspuns:

Planeta celor doi sori-rezumatIn aceasta opera este descris un ratacitor, care cutreiera oplaneta indepartata numita Ahra. Povestitorul afirma cum acestaajunge pe Ahra, planeta celor doi sori, la bordul unei nave. El isiincepe ziua sculandu-se din patul sau si incepand sa umble pirn oras.Asa trece prima sa zi pe aceasta planeta, plimbandu-se prin uriasametropola.Deodata, apare in fata sa o copila care s-a oprit si a inceput sa-lpriveasca drept in ochi. Povestitorul o numeste Riluri si dupa o scurtaconversatie pleaca impreuna sa ia pranzul, iar mai tarziu sa vada unspectacol. Dupa ce au plecat de la spectacol, s-au despartit, uitandunul de celalalt. Ajuns inapoi la hotel, obosit dupa acea zi lunga, se puse in pat siincepu sa doarma, dar somnul nu a dura mult, deoarece dupa scurtavreme s-a trezit intr-o neliniste inexplicabila. De afara venea unzgomot asurzitor pe care acesta nu-l putea suporta, observand caacesti Ahrieni, au devenit in cateva ore din oameni calmi si linistitiniste oameni de nerecunoscut. Cu totii rataceau pe strazi, ba chiar sivestimentatia lor devenise foarte ciudata. El mai descrie cum brusc, in cateva ore, orasul devenise un carnaval. Pleca din camera sa dehotel sa rataceasca prin oras pana cand, la un moment dat o zarestepe Riluri, care nu facea nimic altceva decat sa danseze. Uimit careusise sa gaseasca hotelul fiind surd, orb si anesteziat, ce sepotrivea cel mai bine era somnul. Dimineata cand ratacitorul se trezise, totul revenise la normal.Iesi din camera, si incepu sa vorbeasca cu receptionerul care ii dadu omultime de pliante pe care le ia si pleaca spre dana de revizuire anavei. El descrie planeta ca fiind ciudata, dar nu la fel de ciudata ca silocuitorii sai, fiind sub infulenta a doi sori. Ajuns la bordul navei, in cabina sa, isi revine destul de repede, intins in patul sau comod, dicteaza raportul sau despre Ahra ca oriceratacitor galactic.