| florina_4939 a întrebat:

Hei big hug as vrea si eu un sfat
la cumoarea parului sunt satena-blond inchis mi s-a pus pata sa imi fac suvite blonde oare o sa imi stra bine?
puteti sa imi ziceti cel mai la moda model de suvite [lasati niste poze cu suvite daca stiti ceva interesant]

Răspuns Câştigător
| KATTY_9143 a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa ti le faci blonde uite cateva poze cu culori pentru suvite:
http://www.studentmarket.ro/......anglia.jpg

http://www.cocooncenter.com/documents/logos/coloration.jpg
Sau daca vrei ceva mai tare poti incerca sa iti faci suvite de mai multe culori
http://www.hairshop.ro/images/par-colorat.png
Uite cateva svaturi despre vopsirea colorata a parului:
Vopsirea parului

Vopsirea parului este una dintre cele mai rapide si dramatice schimbari care se pot face imaginii unei femei. Dupa vopsire se vor putea folosi culori noi in machiaj si imbracaminte si se va primi o infatisare noua.

O vopsea trebuie aplicata pe parul nespalat. De ce se face acest lucru? Vopseaua se fixeaza mai bine pe parul nespalat si sebumul protejeaza pielea capului in timpul aplicarii. Dupa un permanent, trebuie asteptat cam 2 saptamani, pentru vopsit. Parul vopsit are nevoie de un sampon special, deoarece colorantii artificiali rezista mai putin la detergentii clasici de spalare.

Tipuri de vopsele de par:

Temporara - culoarea rezista de la o samponare la alta si se depoziteaza la exteriorul firului de par.

Semi – Temporara - culoarea rezista la 4-6 samponari. De obicei nu contine amoniac si nu se foloseste un activator.

Demi Permanenta - culoarea contine foarte putin amoniac sau chiar deloc si se foloseste un activator slab pe baza de peroxid (sub 10 vol.); culoarea rezista cam 6 saptamani si revine usor la nuanta naturala.

Semi – Permanenta - culoarea contine o doza de amoniac si se foloseste un oxidant de 10 pana la 20 vol. Vopseaua de par semi-permanenta nu schimba radical culorea parului. Fara oxidant, fara amoniac, aceasta formula nu agreseaza fibra capilara, ea se aplica foarte repede si se elimina treptat pe parcursul spalarilor. Folosind acest gen de colorare, nu riscati distrugerea structurii parului. Vopseaua semi-permanenta nu acopera firele albe aproape deloc, in schimb confera stralucire.

Permanenta - formule de culoare care schimba nuanta naturala a parului. La vopsirea permanenta se foloseste oxidant. Acesta deschide cuticulele firelor de par si permite fixarea puternica a culorii. Cu cat nivelul peroxidului e mai ridicat, cu atat nuanta va fi mai accentuata si mai deschisa. Aceasta vopsea este pentru timp indelungat! Obtine reflexe in acelasi ton, si ascunde firele de par alb. Formula: apa oxigenata, amoniac, coloranti rezistenti la spalarea cu sampon. Necesita revopsire odata cu cresterea la radacina a parului natural dupa 4 pana la 6 saptamani.

1 răspuns: