| Xtina_2432 a întrebat:

Hei, este cineva la profil real, matematica-informatica intensiv informatica? Saptamana viitoare se fac inscrierile pentru liceu iar eu sunt inca in dubii. Am auzit ca e greu, dar am spus ca imi voi asuma in cazul in care o sa intampin greutati cu matematica. Mama voia sa merg pe profil uman, filologie engleza intensiv, dar eu stiu ca un profil real ma va ajuta mai mult pe viitor, mai ales ca as vreau sa dau la Facultatea de Farmacie. In concluzie, imi recomandati? Precizez ca informatica este materia mea proferata happy Funda pentru cel mai clar si detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| Emmy125 a răspuns:

Eu am fost la mate-info intensiv info.Am terminat anul asta.E mai greu la inceput, in clasa a 9-a, pana te obisnuiesti. Daca esti buna la mate nu ai de ce sa-ti faci griji.In orice caz sunt lucruri noi pe care le inveti din clasa si daca te pui pe invatat nu o sa-ti fie tare greu.Nu stiu ce intelegi tu prin informatica.O sa faci probleme in c++, baze de date si alte chestii, nu e TIC.Eu nu am facut prea multa informatica pentru ca proful meu era mai delasator.Dar sunt si altii care isi iau treaba foarte in serios.Si vezi ca in clasa a 12-a vei avea 7 ore de informatica pe saptamana. Orice profil e greu dar daca inveti nu o sa ai probleme.Eu acum vreau sa dau la ceva tot legat de medicina si trebuie sa dau un test la biologie.Si cred ca nu e mare diferenta intre ce am facut eu si ce au facut cei de la stiinte ale naturii.De la mate-info te poti indrepta si spre facultati mai reale de tip management sau administratie publica dar si la medicina. Daca dai la stiinte ale naturii nu prea ai multe facultati de unde sa alegi.Eu iti recomand mate-info.In caz ca te razgandesti cu farmacia poti sa dai si la altceva.

PS:Am o colega care vrea sa dea la farmacie deci se poate de la mate-info happy

7 răspunsuri:
| luniii a răspuns:

Eu sunt pe profilul matematica-informatica, si da este FOARTE greu mai ales in clasa a 9-a! Daca vrei sa dai pe farmacie te sfatuiesc sa te duci la bio-chimie deoarece tu nu ai nevoie la facultatea de farmacie nici de matematica nici de informatica, acolo ai nevoie de chimie multa si biologie(daca nu ma insel dai si un examen la aceste 2 materii pentru atmiterea la facultate, la medicina se da acum s`ar putea da si la farmacie).Iti zic eu ca nu faci cine stie ce informatica la liceu nu te ajuta cu aproape nimic informatica din liceu daca de exp vrei sa dai la facultatea de informatica cu atat mai putin la farmacie.Ai mare grija pentru ca nu se va mai putea merge la o anumita facultate daca nu termini un anumit profil. Daca vrei cauta prin raspunsurile mele recente i-am imi explicat unei fete acelasi lucru cu bacul pe nivele.Bafta

| Xtina_2432 explică (pentru luniii):

Sunt total de acord cu tine, insa eu sunt dintr-un oras foarte mic in care mate-info intensiv este clasa cu cei mai buni copii, cu cei mai buni profesori. Si culmea, stiintele naturii este un profil unde intra copiii cu notele cele mai mici. Asta se intampla doar aici, in orasul asta -_- Iar varianta plecarii in alt oras este deja taiata de pe lista, am facut deja optiunile. Probabil ca o sa ma mut intr-a12 la filologie pentru a nu da bacul la matematica laughing

| luniii a răspuns (pentru Xtina_2432):

Stiintele naturii si bio-chimia sunt 2 profiluri total diferite.Si nu pricep daca nu vrei sa dai bacu la mate pentru ce te duci la acest profil? De pe filo nu poti sa te duci nici la medicina nici la farmacie.

| Xtina_2432 explică (pentru luniii):

Pentru admiterea la Facultatea de Farmacie se da examen, unde imi trebuie chimie. La filologie, din clasa a 11a nu se mai face chimie, din cate stiu eu. Asa ca, decat sa ma duc la filologie si sa nu intru la facultate pentru ca nu am cunostintele pe care le au cei de la mate mai bine pur si simplu dau doar bacul. Dar mai sunt 4 ani, poate chiar ma pricep la mate laughing Deja am primit rezultatele repartizarii si sunt in primii 15, asa ca n-am cum sa ma mai duc la filo laughing

| luniii a răspuns (pentru Xtina_2432):

Atunci dc ai mai pus intrebarea daca oricum tu erai hotarata deja?raised eyebrows

| Xtina_2432 explică (pentru luniii):

Pentru ca voiam sa stiu mai multe detalii, multumesc oricum happy