| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
In ultimele zile ma simt foarte nasol. Ma gandesc la viitor si cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi pasa mai putin. In present am o situatie de tot rahatul. Anul trecut stateam cu bunicii si cu parintii mei la tara iar acum m-am mutat din cauza certurilor lor la oras impreuna cu sora mea mai mare. Eram extrem de nefericita si nu numai certurile lor insuportabile ma deranjau ci si multe alte chestii cum ar fi ca tatal meu ma uraste, ca bunicii mei m-au crescut din interes, ca maica-mea tine mai mult la marinerul de tata decat la mine (da, taica-meu a fost marinar ceea ce explica pasiunea lui pentru alcool)... In fine, faza e ca nici acum nu o duc prea bine. Cum am spus, stau cu sora mea si suntem intretinute de o matusa noastra. Ea (sora) a renuntat la facultate. Am crezut ca ea e singura persoana din familie cu care ma inteleg dar m-am inselat. De-abia ne ajung banii iar ea nu face nimic in legatura cu asta. A incercat sa se angajeze la Zepter dar a renuntat. Apoi cu McDonalts dar din nou a renuntat. Am ajuns la concluzia ca nu vrea sa munceasca. Are 21 de ani si crede ea ca o afacere ne-ar rezolva toate problemele. Strange bani ca sa poata sa deschida o firma ca apoi sa faca comert/distributie (stiti voi, cumpara mai ieftin si vinde mai scump). Dar eu am renuntat deja sa mai am incredere in ea. E mai imatura decat mine, pur si simplu nu vad cum ar putea un astfel de om sa reuseasca. Uneori imi vine sa plec de-acasa. Vreau sa incerc sa strang bani cumva si sa plec la 18 ani de-aici, sa nu-mi mai vad in viata mea asa-zisa "familie". Poate va intrebati care e rostul acestei postari. Am nevoie de sfaturi. Voi ce ati face dac-ati fi in locul meu? Ce credeti ca ar trebui eu sa fac incat sa-mi fie mai bine? Chiar nu mai stiu...

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

In locul tau, m-as apuca sa strang bani, iar cand as termina liceul, m-aș muta in chirie, mi-as cauta un job si as fi de capul meu.

O facultate in cazul tau iese din discuție, pentru ca n-o sa apuci s-o termini, ai prea multe probleme, inclusiv financiare.
Ideea e sa nu depinzi de nimeni, sa fii pe picioarele tale.

Daca te-ai angaja și ai ramane acolo e clar ca ai contribui cu bani, ca doar tu vei fi singura sursă de venit.

Treptat, m-aș axa mai mult pe engleza și aș pleca din țara asta de 2 bani, mi-aș face viața exact așa cum aș vrea. Aș pleca departe de tot.

Orice ai face, ai foarte mare nevoie de sprijinul parinților, dar daca acesta întârzie sa apara, e inutil sa stai sa aștepți și sa speri la infinit.

Acum, nu ai ce sa faci decat sa aștepți; incearca sa nu-ti bati capul prea mult. Niciodata nu m-am gandit ca ce-o sa fac mâine. Sa-ti dau un exemplu: Mâine avem "ultimul sunet". Liceul e la 2 km de oraș și la vreo 3 de unde stau eu. Habar nu am cu ce naiba o sa merg. Pur si simplu nu știu și nu-mi pasa, o sa vad maine cand ma trezesc.

Mi-aș lua câteva haine, 50 de lei, biletul de avion și aș pleca in Italia, de exemplu. Fara sa știu ca ce-o sa fac, unde o sa dorm și ce-o sa mananc mâine.

Financiar, stau destul de bine. Dar nu vreau ajutorul parintilor. Vreau sa fac totul de unul singur, fara niciun ajutor, vreau sa gresesc de sute de ori pana sa fac ceva bine, vreau sa-mi vad vânataile tuturor deciziilor proaste pe care le iau.

Daca vrei sa facem schimb, anunța-ma.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Exact asta vreau si eu sa fac doar ca sunt mai chibzuita ca sa zic asa. Adica nu vreau sa ajung intr-o situatie mai incurcata decat acum. Vreau sa fiu pe cont propriu dar in limita decentei de-aia imi fac planurile cu atentie.
Am renuntat sa mai sper ca o sa se trezeasca mama vreodata si o sa incerce sa ma ajute cumva. De ceilalti nu mai zic nimic. Mi-am dat seama ca doar pe mine ma pot baza. Si si eu vreau sa plec din Romania. Trebuie sa strang bani. De anul trecut ma gandesc la asta iar momentan am 0 lei dar nu conteste ca vad eu ce fac. Merci ca ai stat sa tastezi atat. Ai mai scris si cu diacritice. Nu cred ca te omori tu dupa funde dar totusi...merci din nou.

22 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca pentru moment sa ignori toate aceste probleme, sa iti vezi in continuare de studii, iar pe la 17 ani sa incepi sa iti faci un plan, pana atunci ignora problemele si incearca sa te simti cat mai bine.

| Doub a răspuns:

Cati ani ai? Imi pare rau pentru tine, dar trebuie sa fii mai puternica ca oricand. In locul tau as face tot posibilul sa-mi termin studiile. As incerca sa fac o facultate.
Chiar nu poti sa ai o discutie serioasa cu sora ta? Sau cu matusa ta?
Dupa ce faci 18 ani, poti incerca sa-ti gasesti ceva de munca, dar o sa-ti fie foarte greu. Greu, dar nu imposibil.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Sora mea nici macar nu ma mai indeamna sa fac o facultate. De fapt, nici liceul. Crede ca-i voi calca pe urme. Iar matusa la fel. Toti ma cred un copil prost. Am 15 ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca esti desteapta ( si la cum scrii si gandesti nu prea pari sa dai semne de prostime) continuati studiile.
Diploma de bac conteaza foarte mult.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, se insala grav, atat matusa, cat si sora ta. Din raspunsurile tale mi se pare ca esti o fata inteligenta si extrem de matura. Demonstreaza-le ca nu au dreptate. Trebuie sa termini liceul, si sa faci si o facultate. In ziua de azi fara o diploma de bac nu prea obtii nimic. Mai ales ca tu (se pare) ca poti.
Legat de varsta, esti inca mica, mai ai 3 ani. Momentan, nu ai ce face, decat sa rezisti. Multa ambitie, putere psihica si nu te lasa doborata de nimeni si nimic. Chiar nu ai nicio ruda care ar putea sa te ajute?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, ma gandesc la asta si cred ca este o solutie. Dar mai e faptul ca vreau sa plec cat mai repede de-aici. Simt ca o iau razna daca mai raman printre nenorocitii astia. Am inceput sa am un comportament violent fata de ei iar asta ma ingrijoreaza si pe mine.Trebuie sa fac cumva rost de bani si ma gandeam ca as putea incerca cu afacerile online. Poate sunt irealista dar altcumva nu vad cum as putea sa-mi rezolv problemele.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mama e singura care ma intelege dar nu face nimic. E ciudat. E la fel ca mine dar tocmai asta o face de neinteles. Nu stiu ce fel de persoana este dar cu siguranta nu o sa ma ajute de-acum in colo daca nu a facut-o pana acum. Deci, da, nu am nicio ruda care sa ma ajute.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

E mama ta. Sunt sigura ca te iubeste. Explica-i, urla, du-te la ea si bate-o la cap. Spune-i sa-si faca datoria de mama, spune-i ca ai nevoie de ea.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

De cate ori i-am spus...dar s-a intors mereu la taica-meu. Trebuiau sa divorteze cand era momentul.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Si? Insista, spune-i. Nu prea stiu ce alte sfaturi as putea sa-ti dau...

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mi-ai dat destule. Multumesc mult de tot stiam ca o sa ma pot baza pe raspunsrile voastre,

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti doresc multa bafta si chiar sper sa fii fericita.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Si taica'miu a fost marinar si nu are probleme cu alcoolul...nu de aici tatalui tau i se trage pasiunea asta.
Acum nu ai ce sa faci decat sa astepti sa termini liceul. Pana atunci te poti angaja la vara ca ospatarita la vreo terasa sau in vreun restaurant. E imposibil sa nu-ti gasesti daca cauti.

| anonim_4396 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Lol, scuze, sper ca nu te-ai simtit jignita de faza cu marinarul. Am un profesor care ne-a spus ca toti marinarii sunt betivani si de-asta. Multumesc pentru sfat.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Taică-miu e marinar de aproape 30 de ani și în tot timpul ăsta nu l-am văzut niciodată beat sau să bea alcool mai mult de 2-3 pahare.
Da, majoritatea colegilor lui sunt bețivi, dar ar fi fost la fel de bețivi și dacă erau strungari sau lucrau la drumuri și poduri.
Și eu beau destul de des șî mult, și nu-s marinar. Profesorul care a zis asta e un cretin.

| TiberiuFasole a răspuns:

1.Ai nevoie de atentie, cauta-ti prieteni, dar nu pune incredere mare in ei, ci doar sa vorbesti cu ei. Increderea maxima sa o pui doar in persoana iubita, deci cauta-ti prieteni/e.
2.Ele cred ca esti proasta. Demonstreaza-le ca nu e asa, si rade-le in fata, cu notele tale, si cu altele. Dar nu le da de banuit sa le razi doar cand ai note mari, si multe. Daca ai doar un zece si o nota mai mica, ele o sa profite si o sa rada. Deci rade-le in fata, cand ai note mari si multe.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Nu prea am note mari. Am venit de la cea mai proasta scoala la a doua cea mai buna din oras. Primele note la matematica de anul asta au fost 4 si 4. Pe semestrul acesta am progresat, am luat 8 intr-o lucrare. Sa invat bine pot dar e foarte greu cand nu ai niciun fel de sprijin.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut raspunsul tau de mai sus. Adica mama ta te iubeste dar nu te ajuta. What the? Cum naiba? Ea vrea sa te ajute, dar nu stie.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Cam asa. E si ea zapacita rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic,poate doar ce as invata pentru scoala.
Tu esti un copil.
Crezi ca te poti angaja la varsta asta?
Iti spun eu : Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu renunta sa speri. Trebuie sa fi optimista. Nimeni nu ar trebui sa fie pesimist. Gandeste-te ca tu esti o fata minunata si inteligenta, si ca vei reusi in viata. Nu te gandi ca viata e urata. Ok, si eu ma gandesc, si eu mai sunt pesimista si altele, dar nu inceta sa speri. O sa reusesti orice-ti propui daca ai un caracter puternic si speranta. Fii puternica.