| SoMesAy a întrebat:

Hei lume... poate ca e cam ciudat, dar nu stiu mai exact daca e in regula sau nu si as avea nevoie de o parere. Deci uitati cum sta treaba...am 16 ani fac aproape 17 si nu am avut nici o relatie nici macar un sarut(asta poate e cam jenant)..adica vad fete de 13 ani cu iubiti si alte chestii si eu ma simt putin ofensata adica mie la varsta lor nu imi ardea de baietii. Si mai toate prietenele mele au avut macar o relatie pana acum imi place sa cred ca sunt genul care pot sa imi traiesc viata fara sa fiu dependenta de un baiat sau ca totul sa se invarta in jurul lui sau daca ne despartim lumea mea e terminata. No way! Eu nu sunt asalaughing adica am primit o data un ursulet si ciocolata de la un baiat dar mie nu imi placea de el...si imi parea rau ft rau pt el. A sa adaug faptul ca ma mai placut baieti si eu nu le-am impartasit sentimentele adica nu vad rostul unei relatii daca nu ai sentimente adevarate si nu tii la persoana aia...si de obicei baietii care imi plac mie nu ma place ei pe mine sau pursi simlu sunt invizibila... Eu zic ca e o chestie de-a mea pt ca atunci cand refuz in baiat imi e mila de el si imi pare rau pt ca stiu cum se simte cand cineva nu-ti impartaseste sentimentele si eu zic ca este karma deoarecelaughing atunci cand refuz un baiat si eu voi fij refuzata la randul meu. ..adica poate nu e timpul inca poate trb sa mai astept ca sa imi apara "printul"... poate e penibil dar parca imi pierd speranta ca intr-o zi isi va dori cineva sa-si petreaca viata alaturi de mine... Consider ca sunt o persoana dificila cu mai multe defecte decat calitatii... Adica voi cand v-ati indragostit prima oara? Cum a fost? La ce varsta? Exista dragoste adevarata? Sau doar e un capriciul al oamenilor pt a.nu se simti singuri? Poate is naiva si inca nu gandesc destul de matur....Multumesc mult astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| PasDeNom a răspuns:

Eu zic sa nu te ingrijoreze acest fapt happy
Nu inteleg de ce ne luam toti dupa aceste criterii de varsta, de parca ne-am impune ca pana la 17 ani sa fi avut cel putin o relatie, in unele cazuri se vorbeste si de contac sexual. In ziua de azi, si iti spun sincer ca am fost socata sa vad cu prorpii mei ochi, fetite de 12 ani, nici macar 13, cu relatii pe care ele le considera stabile. Ce poate iubi un copil la 12 ani, ce poate simti un pui de om la varsta asta? Mi se pare absolut ridicol si de prost gust. Pe de alta parte mi se pare aiurea ca si un adolescent de 16 ani sa vorbesca despre iubire(aici ma incadrez si eu, dar na, cred ca ne mintim cu totii la un moment dat ca iubim), deoarece iubirea presupune mult mai mult decat atingeri tandre, nopti petrecute impreuna, vorbe dulci. Este vorba si despre legaturile care se formeaza intre persoane, cand simti ce simte celalalt, cand reactionezi la fiecare gand si stimul a persoanei de langa tine. Cand nu e vorba despre vreo legatura eu tind sa cred ca in acea relatie este vorba doar de un atasament pe care l-am dezvoltat pentru acea persoana. Aici se incadreaza si relatiile de prietenie ( ne iubim si amicii, cel/cea mai bun/a prieten/a, nu?) si iubirea fata de mama si cea fata de propria persoana, cea fata de animalul de companie. Cand lumea se gandeste la iubire, in general primul gand este acela de sex opus, dar daca am intra si in grupa celor homosexuali? Si acolo se poate discuta despre iubie.
Asadar, revenind, nu iti fa griji. Ai tot timpul din lume sa iubesti pe cine vrei tu, cand vrei tu, cum vrei tu, cat vrei tu. Ai rabdare si nu te arunca in prapastie, iubirea e un lucru foarte paradoxal.
Stai linistita, caci pentru fiecare dintre noi este cineva. Fi sigura de asta.

Dragostea adevarata exista.
Daca m-am indragostit prima data, inca nu sunt sigura. A fost frumos pana s-a terminat si m-a facut sa realizez anumite lucruri. La 15 ani. (despre ce vorbeam mai sus in legatura cu iubirea la 16 ani, de aceea nu sunt sigura)
Nu cred ca e un capriciu.

E trist totusi ca lumea ridica iubirea pe piedestal, dar macar de ar fi o iubire pura. In viata sunt si salte lucruri inafra de iubire chiar daca pare ca totul se concentreaza doar in ea.

4 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Fiecare persoană e liberă să aleagă pentru ea.
Nu trebuie să te simți constrânsă. Poate că și eu am fost la fel prin clasa a 8 a.și am ales să fiu cu un băiat de care-mi plăcea și acum parcă-mi pare rău că am ales așa de vreme să fiu cu cineva (acum am 16 ani).Fă ce simți atunci când crezi că trebuie să se întâmple. A fost frumos, dar ne-am despărțit dintr-o prostie.
Dragoste adevărată putem găsi la bunicii noștrii care sunt de zeci de ani împreună, la părinții noștrii. Acum sunt alte timpuri și mai rar găsești dragoste adevărată.
Nu cred că ești naivă, cred că gândești din mai multe perspective și asta e bine.
Eu îți doresc tot ce e bun și o zi plăcută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Adica voi cand v-ati indragostit prima oara?"
Asta nu o sa se intample.
"Cum a fost?"
Nu a fost nimic.
"La ce varsta?"
Niciodata, la nicio varsta.
"Exista dragoste adevarata?"
Da.

| dodo1530 a răspuns:

Nu am fost niciodata indragostita, dar mi-au mai placut baieti, intr-un fel sau altul... Eu zic sa nu-ti bati capul prea mult cu asta, va veni el si atunci vei sti happy Pustoaicele de 12-13 ani nu stiu ce-i aia dragoste (nici noi nu stim, inca)
P.S.: Dragostea exista, dar uneori este supraapreciata.

| Criss0934 a răspuns:

Prima oara si prima oara m-am indragostit(si asta poate fi putin penibil) la 12 ani.A fost prima mea iubire, chiar daca eram mica stiam ca eram indragostita.Plus ca si el imi impartasea sentimentele. Acum...nu exista o varsta fixa la care sa te indragostesti. Poate ca nu a fost sa fie dar va fi si te vei simti extraordinar.Succes!