| anonim_4396 a întrebat:

Hello! happy Cine este expert in sfaturi la capitolul "dragoste, sa-mi citeasca imediat intrebarea! big grin O foarte buna amica de-a mea participa la campionate de sah (la fel si eu). Iar acolo, ea s-a indragostit de un baiat care invata la aceeasi scoala ca si ea. Acolo se saluta, socializeaza etc., insa la scoala nici macar "SALUT" nu-i zice! straight face Oare de ce? puppy dog eyes Si ce ar trebui sa faca ea? Este genul de fata care crede ca baietii sunt cei care trebuie sa salute prima data si nu fata, ca baietii trebuie sa faca intotdeauna primul pas.e si un pic cam increzuta...blah blah...Si am observat ca el se uita la ea, adica o vede, dar nici macar nu se scrinteste sa o salute! straight face Mai rau, era o perioada cand o conducea si acasa, dandu-i de banuit ca ii impartaseste sentimentele. dar degeaba! Aaa si inca un lucru...el s-a bagat intr-o relatie cu o alta fata (chiar cea mai buna prietena a ei, dar cica ea nu stie) thinking So, dupa cum ziceam, orice sfat e bine-venit! happy Multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi! happy

Răspuns Câştigător
| Annitu30 a răspuns:

Eu ma pricep si-ti zic sigur ca nu intotdeauna baiatul e cel care trebuie sa faca primul pas intr-o relatie sau intr-o conversatie. asa se facea pe vremea lu bunica. acum se pune foarte mult accent pe egalitate intre fete si baieti.
daca el s-a bagat intr-o relatie cu o alta tipa, inseamna ca pe amica ta o considera o simpla prietena si-atat.
sfat pentru amica ta: sa-l " uite" si sa treaca mai departe, ca are balta peste.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Annitu30):

Mersi, chiar e folositor raspunsul tau! Sincer! happy

17 răspunsuri:
| e7d7n7 a răspuns:

Ce sfat mă? E clar că ăla nu o place. Asta e!
PS: La faza cu băiatul trebuie să facă primul pas nu-s de acord. Păi bă, e un avantaj pentru băiat dacă se bagă în seamă cu fata? E un avantaj pentru fată? Nu! Ambii au aceleaşi avantaje, deci nu contează cine face primul pas!

| AwaZoh98 a răspuns (pentru e7d7n7):

Da, dar vezi tu... Rolul baiatului este sa cucereasca, iar fata sa fie cucerita! big grin Intelegi tu?
Mai bine sa fie baiatul cel care face primul pas, deoarece daca va fi refuzat nu-i mare pierdere, dar daca o fata devine insistenta ca lipitoarea si apoi este refuzata nu prea e ok! big grin

| e7d7n7 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Aha,deci dacă o fată mă place, ea ar trebui să aştepte 100 de ani până ce o abordez? De unde ştiu eu ce sentimente are ea pentru mine dacă nu şi le împărtăşeşte?
Astaea-s fiţe de sufleţel răsfăţat.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru e7d7n7):

Iti dai seama prin gesturile ei... In fine. astea-s principile mele, ok?
Mersi inca o data ca mi-ai raspuns la intrebari! Sper sa faci in continuare asa!winking

| e7d7n7 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Păi şi dacă nici nu ştiu nici măcar cum o cheamă pe fată? Dacă m-a văzut prin curtea şcolii şi eu nici măcar nu ştiu de existenţa ei? Nu-ţi dai seama întotdeauna din gesturi.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru e7d7n7):

Ei bine, prietena mea a facut asa cum zici tu! S-a bagat in seama, dar uite ce a patit! La campionate vorbeste cu ea, iar la scoala nici macar nu o saluta. E prietena mea cea mai buna si imi spune totul. Oare asa sunt toti baietii? Nu au invatat sa salute, dar in schimb stiu sa se dea mari ca sunt mari frumuseti? Tu asa esti? laughing

| e7d7n7 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Păi :
1. Nu vorbeşte cu ea la şcoală pentru că nu vrea ca să afle cineva de relaţia lor.
2. Nu o place.
Una din două.
Ce treaba are una cu alta? Salutatul cu datu mare? N-am înţeles aluzia.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru e7d7n7):

LOL! Ma refeream la faptul ca voi baietii stiti sa va dati mari, sa va "lucrati" muschiilaughing, dar un Salut nu prea stiti sa dati (unii) big grin In fine, nu vreau sa intru in detalii! big grin Mi-a facut placere sa vb cu tine! O seara buna! happy

| e7d7n7 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Ei,uite că eu le ştiu pe amândouă!

| AwaZoh98 a răspuns (pentru e7d7n7):

Ma bucur! big grin

| e7d7n7 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Nu mă înveţi şi pe mine şah? laughing

| AwaZoh98 a răspuns (pentru e7d7n7):

Scuze, acum am vazut comentariul tau! Am iesit devreme aseara! laughing Sincer, te-as invata cu mare placere sah, dar sper sa fi un baiat destept care prinde repede ideea! tongue In general, am multa rabdare, sti doar "Rabdarea e o virtute", dar prin intermediul calculatorolui e mai greu! laughing

| e7d7n7 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Normal că-s deştept.
Răbdarea? Pff, stau prost la capitolul ăsta!

| AwaZoh98 a răspuns (pentru e7d7n7):

laughing Admir sinceritatea ta, oricum! tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Stii sah bine? big grin

| NiKoLeT a răspuns:

Eu tot cam sunt asa, baietii fac primul pas...dar, cum se vede treaba, asa zisul prieten al amicei tale nu-i chiar interesat de ea. Cum s-a mai relatat, o considera o simpla prietena, si, sunt cu siguranta asa tipuri de baieti, vb cu toate, dar iubeste una, si niciodata nu-l intelegi, am intilnit si eu asa tip, dar nu trebuie sa crezi pina cind nu-i gata sa se puie in genunchi sa-ti spuna ((te iubesc)). Atentie, fetelor, nu va grabiti intodeauna sa faceti primul pas, caci sunt tipi care doar isi bat joc! Si altii care inteleg gresit! Nu intodeauna daca vorbeste cu voi sau va atrage atentia - inseamna ca va place...fiti cu ochii in patru, nu va dati jertve.
Cel mai bine amika ta sa-l uite, si sa-si caute de treaba, Bafta!