| DDN a întrebat:

Hei! Sunt intr o relatie de 8 luni cu un baiat iar de curand am vazut la el pe Facebook cateva conversatii pe grupul lui de prieteni in care isi trimiteauu poze cu diverse fete. Mentionez ca acele conversatii erau cam de la inceputul relatiei, sa zicem din primele 2 saptamani. De cum am aflat ma comport foarte rece cu el, ma simt tradata pentru ca si el comenta la acele poze, zicea diverse cuvinte sa zicem mai deoacheate. El acum incearca sa isi repare greseala incercand sa ma faca sa l iert, face diverse fapte ca sa mi arate cat de importanta sunt pentru el. As vrea sa il iert, dar parca imi este si greu aducandu mi aminte cuvintele folosite la adresa acelor fete. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Of of, aceleasi probeleme in care evident trebuie sa gandesca altii pentru tine.
Sincer, mi-e greu sa cred ca ai 21 de ani(ai mentionat in intrebarea anterioara)
Asta e o intrebare demna de o copila de 14-15 ani.
Cel mai bun sfat e sa gandesti tu si sa faci ce simti.
Uneori pot gandi altii pentru tine dar nu pot avea sentimentele tale.
Si de unde atata gelozie pentru un coment la o poza?
Inteleg ca esti geloasa dar nici chiar asa, doar nu a facut altceva.

| DDN explică (pentru ROB3RT89):

@ROB3RT89 AM 21 DE ANI doar ca am fost inselata si in trecut si incerc sa fiu doar atenta si sa am grija sa nu fiu ranita din nou

| ROB3RT89 a răspuns (pentru DDN):

Daca ai putina experienta, o sa vezi asta din comportamentu lui, crede-ma.
Mai bine gandeste-te daca i-ai dat motive!

| DDN explică (pentru ROB3RT89):

@ROB3RT89 a zis ca din cauza fostului anturaj

| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Normal este vina fetei... că barbatul nu a putut să o țină în pantaloni. Inteligența.

| OldSoul a răspuns:

Ar cam trebui sa lucrezi la capitolul incredere si respect de sine, asta-ti cam lipseste, de aici si problema.

Cand placi sau te place un partener normal ar fi sa nu existe astfel de probleme, ar trebui sa existe incredere.

Baiat fiind mi s-ar parea ciudat sa-mi spuna prietena mea sa nu mai discut despre X sau Y, ce naiba, suntem oameni, de ce ne suprimam libertatea? Pana la urma trebuie sa fii constienta ca in incercarea de a ii suprima libertatea nu rezolvi nimic, mai rau faci. Ori ca o spune ori ca nu o spune, de gandit tot o gandeste, asa ca, tot aia e.
Tu cand mergi cu fetele pe strada si vedeti un baiat pe gustul vostru nu faceti oarecum la fel? Nu schimbati o parere daca va atrage atentia? Daca te intreaba o prietena, iti cere un sfat"Uite ce bun e ala, iti place?" tu ce o sa faci, o sa ii spui ca "nu pot sa vorbesc ca s-ar supara iubi" vezi ce penibil ar fi? Suntem oameni, observam, gandim, e normal!

Aa, ca ai fost inselata in trecut, aia e, detaseaza-te de trecut sau nu te implica intr-o relatie pana nu ai facut-o, ca asa iti faci si tie rau, si partenerului.
Indiferent ce ar fi fost in trecut, nu te "criza" aiurea ca vei ajunge fara sa vrei sa strici si relatia asta suprimandu-ti partenerul, mai bine gandeste-te ce ar trebui sa schimbi la tine pentru a-ti pastra partenerul alaturi.

| Kathrinex a răspuns:

Băiatul și-a dat seama că a greșit și încearcă să te facă să-l ierți. Eu cred că ar trebui să-i dai a doua șansă dar să fii totuși precaută!

| Nevm a răspuns:

Oamenii atata timp cat au ochi, au pareri.So what? El nu iubeste tipele alea, le admira.Invatati sa nu mai fiti geloase.Nu esti stapana pe tine, de-aia procedezi asa.

| DDN explică (pentru Nevm):

@Nevm ai dreptate, nu sunt stapana pe mine, doar ca am fost de prea multe ori tradata in fosta relatie