| DaReZon a întrebat:

Hei. Sunt o persoana mai grosolana si nesociabila, dar m-am saturat sa fiu asa si doresc sa ma schimb. Nu am deloc prieteni pentru ca mereu stau numai incasa din cauza ca mereu am fost respins. Acum chiar mi-as dori sa ies si sa imi fac prieteni dar niciodata nu sunt bun la vorba. Mereu cand o persoana cunoscuta imi zice "Ce faci" eu ii raspund "bine". Si am o vocee mai groasa si suna un raspuns grosolan. M-am saturat sa fiu asa si vreau sa imi fac prieteni. Dar mereu cand sunt intr-un grup simt ca tremur si mereu tac din gura. Iar cand tac din gura sunt luat de prost. Daca trebuie sa vorbesc ma emotionez foarte repede si ajung rau (sa fiu badjocorit). Cum as putea scapa de aceasta chestie? Vreau sa fiu si eu mai prietenos cu oamenii si sa imi fac prieteni.

Dau FUNDA pentru cel care imi va deschide ochii.

5 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Cu alte cunvinte esti insuficient prelucrat, usor timid si nemultumit de ceea ce esti in momentul de fata. Din punctul meu de vedere nu societatea te respinge, ci tu pe ea... oricat de grosolan si ''nesociabil'' (cu toate ca o persoana nesociabila nu ar mai incerca sa se imprieteneasca cu nimeni) ai fi vei gasi mereu o persoana cu aceleasi trasaturi. Cel care te intreaba "ce faci"nu-ti pune o intrebare filsofica, (nici macar nu-l intereseaza ce faci happy face asta pentru ca o mare parte din societate face acelasi lucru)ca mai apoi tu sa te simti nevoit sa-i dai un raspuns pe masura "bine...doar ce am venit de lo vanatoare de elefanti, iar acum ma voi retrage intre cei patru pereti ai camerei mele pentru a avea o discutie cu celalalt eu", nici nu-si va aduce aminte ce ai spus dupa "bine", vezi tu, ei pun intrebari stupide (in mod repetet) tu doar iti complici singur viata. Oamenii ajung sa se cunoasca vorbind despre nimicuri "vreme, scoala, cercuri de prieteni, muzica etc. Cu totii avem defecte, dar cei mai descurcareti iti atrag atentia doar asupra trasaturilor de care sunt mandri, apoi te gandesti " eu de ce am atatea defecte". Ai vocea groasa, cam toti baietii au aceeasi "problema'', nu este un dezavantaj. Nu te mai emotiona in fata unor necunoscuti pentru ca nu ai de ce, daca te pierzi le sporesti lor increderea.

| Maxim96 a răspuns:

Transmite-mi un mesaj in privat cu un id de mess/skype, te pot ajuta cu ce pothappy

| DaReZon explică (pentru Maxim96):

Alright man.

Woozie_triade@yahoo.com

| Voidwithin a răspuns:

Mi-e imi pari un baiat de treaba.
Incearca lucruri noi du-te la o scoala de vara, la sala, fa un sport de contact.
Acolo te vei intalni cu oameni noi si vei comunica si vei tine legatura cu ei si veti deveni prieteni.
Fi cat mai deschis iar cand cineva isi bate joc de tine intoarce-i favorul si nu te da la fund.

| mihaelaalol a răspuns:

Incearca sa iti faci curaj, sa te integrezi intr-un grup de prieteni(care le plac aceleasi lucruri ca tie) si unde poti vorbi despre orice subiect.Nu fi timid...fa-ti curaj si vorbeste cu oamenii, doar asa te poti integra printre ceilaltibig grin